• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkartılır

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkartılır

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkartılır   Bebeklerdeki gaz sancısı hem anne baba hem de bebekler için bir sorundur. Bebeğin gaz sancısı çektiğinin en belirgin özelliği bebeğin bacaklarını kendine doğru çekmesidir. Eğer anne veya baba mama sonrasında bebeğin gazını çıkartmasa bebek sürekli ağlar ve acı çeker. Bu ağlamaların çözümü şu soruda gizlidir; yeni doğan bebeklerde […]

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkartılır

 

Bebeklerdeki gaz sancısı hem anne baba hem de bebekler için bir sorundur. Bebeğin gaz sancısı çektiğinin en belirgin özelliği bebeğin bacaklarını kendine doğru çekmesidir. Eğer anne veya baba mama sonrasında bebeğin gazını çıkartmasa bebek sürekli ağlar ve acı çeker. Bu ağlamaların çözümü şu soruda gizlidir; yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkartılır?

 

Bebeği emzirmeye başlamadan önce anne, bebeğin memeyi iyi kavradığından emin olması gerekir. Eğer bebek emerken hava alıyorsa bu daha fazla gaz sorunu yaşayacağına işarettir. İkinci önemli nokta ise ek gıdaların bebeğe daha çok gaz yaptığıdır. Bu da anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterir.

 

Anne bebeği emzirdikten hemen sonra gazını çıkartmalıdır böylece gaz sinirim sistemine hemen ulaşamaz. Emme işlemi bittikten sonra bebeğin midesi annenin veya babanın omzuna gelecek şekilde tutulmalıdır. Ebeveynlerin en büyük yanlışı gaz çıkartırken bebeğin kafasını omuzlarına koyarak popolarına vurmalarıdır. Mide omuza gelecek şekilde popoya vurmak gazı daha rahat çıkarmalarını sağlar. Tüm bunları yaparken hijyeni unutmamak gerekir ve gaz çıkarma işlemini yapan kişi mutlaka omzuna ince bir tülbent koymalıdır.

 

En basit teknikler bebeğin gaz sorununu gidermeye yetmez ise bebeğe masaj yaparak sorun çözülebilir. Sıcak, gaz spazmına çoğu zaman iyi gelir. Bebeği sırt üstü yatırarak sıcak ellerinizi bebeğin karnında gezdirerek onu rahatlatabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak bebeğin gaz çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir diğer çözüm ise bitkisel yöntemlerdir. Bu bitkisel yöntemlerden biri kimyondur. Cezve içinde kimyonu demleyin ve süzün daha sonra soğumasını bekleyin. Demlenen kimyon soğuduktan sonra emzirme işleminden birkaç dakika önce bebeğe 2-3 çay kaşığı içirin böylece gaz sorununu az da olsa çözmüş olursunuz.

 

Bu bilgiler dışında aklımızda bulunması gereken küçük püf noktaları ise şöyledir:

 

-Bebeğin ayakları hep sıcak tutulmalıdır.

-Anne yediği gıdalara dikkat etmelidir.

-Anne asla üşütülmemelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56