• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar nedir konusu editörlerimiz aracılığıy ile kadınların yaklaşık yüzde 75 kadarının etkilenmesi nedeniyle paylaşılacaktır. En sık görülen etmenleri arasında Candida Albicans’ın yer aldığı bilinmektedir. Farklı sebeplerden ortaya çıkabilen vajinal mantar gebelerde, sık vajinal duş alanlarda, aşırı kilolu olan kişilerde, uzun süre antibiyotik kullananlarda, çeşitli nedenlere bağlı olarak şeker düzeyi kontrol edilemeyen diyabet hastalarında daha […]

Vajinal mantar nedir konusu editörlerimiz aracılığıy ile kadınların yaklaşık yüzde 75 kadarının etkilenmesi nedeniyle paylaşılacaktır. En sık görülen etmenleri arasında Candida Albicans’ın yer aldığı bilinmektedir. Farklı sebeplerden ortaya çıkabilen vajinal mantar gebelerde, sık vajinal duş alanlarda, aşırı kilolu olan kişilerde, uzun süre antibiyotik kullananlarda, çeşitli nedenlere bağlı olarak şeker düzeyi kontrol edilemeyen diyabet hastalarında daha sık görülmektedir.

Vajinal mantarın belirtileri nelerdir?

Akıntı ve kaşıntı olarak belirtiler gösteren durumda kaşıntı bazen vajinanın içinde bazen dış genital bölgede dayanılamayacak kadar şiddetli gerçekleşebilir. Kokusu ve beyaz akıntı tabir-i caizse peynir kesiği görünümüne sahiptir. Farklı vajinal enfeksiyon etmenleri nedeniyle zaman zaman farklı görüntülerle de ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı ve akıntı dış genital bölgede kızarıklığa ve şişliğe neden olabilmektedir. Dış genital bölgede ortaya çıkan tahriş cinsel ilişki esnasında ağrıya ve idrar yaparken yanmaya neden olabilir.

Vajinal mantarın tedavisi için ağızdan alınan tabletler, krem ve vajinal fitil etkilidir. Tekrarlayan ve kronik nedenlerden dolayı ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarında tedavi için bağışıklık sistemini bozan, altta yatan durumun tedavi edilmesi önceliktir. Bazı kadınların doktora gitmemeleri, ilaç ve krem kullanmadan vajinal mantarın geçmesini bekledikleri görülmektedir. Durum her ne olursa olsun farklı bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabileceği düşünülerek gerçek anlamda tedavi sağlanması için doktora görünmek oldukça önemlidir. Vajinal mantarın tedavi şekli ve süresi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Tedavi süreci durumun nedenine göre değişiklik göstermekle beraber bazen tek doz kullanım ilaçlarla bazen de uzun süreli ilaç kullanımıyla gerçekleştirilmektedir. Bazı durumlarda vajinal mantarı tedavisi için eş tedavisi gerekse de bu durum her zaman için geçerli değildir. Özellikle bağışıklık sistemi oldukça güçlü olan kişilerde daha nadir görülmektedir.

Genital bölgenin uzun süre nemli kalması durumunda, kilolu kişilerde, ped olarak parfümlü olanları tercih edenlerde, vajinal tamponu sık kullananlarda, vajinal duş alanlarda ve uzun süreli antibiyotik kullanan kişilerde tekrar edebilen bir hastalıktır. Parfümlü prezervatiflerden kaçınmak, genital sprey ve parfüm kullanmamak, sürekli olarak vajinal tampon kullanmamak, vajinal duş almaktan kaçınmak ve bağışıklık sisteminin sağlığının korunması dikkatli olmak vajinal mantara yakalanmamak için oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56