• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler başlıklı yazımızda tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken detayları paylaşacağız. Burada genel olarak günlük yaşantınızda nasıl davranacağınız konularına değineceğiz. Tedavi Sonrası İstirahat Anne adayı tüp bebek tedavisi sonrasında çevresinden yataktan çıkmaması konularında uyarılarda bulunuyor olsalar da doktor belirtmedikçe dinlenmenin gebeliğin tutması ile alakası yoktur. Tüp bebek tedavisi ilk uygulandığı yıllarda […]

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler başlıklı yazımızda tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken detayları paylaşacağız. Burada genel olarak günlük yaşantınızda nasıl davranacağınız konularına değineceğiz.

Tedavi Sonrası İstirahat

Anne adayı tüp bebek tedavisi sonrasında çevresinden yataktan çıkmaması konularında uyarılarda bulunuyor olsalar da doktor belirtmedikçe dinlenmenin gebeliğin tutması ile alakası yoktur. Tüp bebek tedavisi ilk uygulandığı yıllarda anne adayına transfer işlemi sonrasında 24 saat kadar süren katı bir yatak istirahati öneriliyordu. Fakat günümüzde transfer işleminin ardından anne adayının 20 – 60 dakika kadar istirahatinin yeterli olduğu ortaya çıkmıştır. Kısaca konuyu toparlayacak olursak tüp bebek tedavisi sonrasında günlerce yatak istirahatine gerek olmadığı için yakınların bu konudaki ısrarcı tutumlardan uzak durmaları gerekiyor.

Eşler tarafından tüp bebek tedavisi sonrasında cinsel ilişki en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Uzmanlar tarafından tüp bebek sürecinde olan çiftlere cinsel birliktelik önerilmemektedir. Bunda en önemli etken ET öncesi ve sonrasında cinsel birlikteliğin gebeliği etkileyip etkilemediği konularında yeterince araştırmanın yapılmamasıdır.

Tedavi Sonrası Sigara Tüketimi

İster aktif sigara içicisi olsun ister pasif sigara içicisi olsun kadınların çocuk sahibi olma ihtimallerini sigaranın bir hayli düşürdüğü net bir veridir. Erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına ve sperm hareketinin azalmasına neden olan sigara, hamilelikte düşük riski de ortaya çıkarmaktadır. Uzmanlar bu bilgiler ışığı altında tüp bebek tedavisi esnasında hem erkeğin hem de kadının sigarayı bırakmaları konusunda görüş birliği içindeler. Tüp bebek tedavisi esnasında sigara tüketmeye devam eden kadından toplanan yumurta sayısı az olmaktadır. Bunun haricinde yumurtaların döllenme başarısının düştüğü gözlenmektedir.

Eşler tarafından tüp bebek tedavisi sonrasında merak edilen konulardan birisi de kahve tüketiminin gebelik ihtimaliyle ilişkisi olup olmadığıdır. İçerisinde kafein bulunması nedeniyle günde yaklaşık 3 kupadan fazla tüketilmesi çocuk sahibi olma başarısını azaltmaktadır. Gebelik esnasında aşırı kafein tüketimi düşüğe neden olabilir. Kafein tüketiminin gebelik öncesinde gerçekleştirilmesi dahi gebelikle ilgili durumları etkileyebilir. Uzmanlar tüp bebek tedavisi esnasında kafein tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması yada sonlandırılması konusunda eşleri uyarmaktadır.

Erkeklerde düzenli alkol tüketimi sperm hareketlerini ve sperm sayısını azaltır. Kadınların düzenli alkol kullanmaları ise yumurtlama yeteneğinin azalmasına, adet düzeninin bozulmasına neden olur. Kadınların gebelik sürecinde alkol tüketimine devam etmeleri çocuklarda omurilik ve kalp anormalliklerine, zeka geriliğine neden olmaktadır. Kadınların tüp bebek tedavisi esnasında alkol tüketmeleri toplanan yumurta sayılarının az olmasına neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrasında gebelik elde edildiğinde alkol tüketimine devam edilmesi ise düşük yapma riskini arttırmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56