• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuğun Saygılı Birey Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğun Saygılı Birey Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğun Saygılı Birey Olması İçin Neler Yapılmalıdır?   Her toplumda farklı görgü kuralları, değer yargıları vardır. Bizim toplumumuzda önem verilen hususların en başında ‘saygı ‘vardır. Anne babalar çocuklarının saygılı bir birey olmasını isterler.    Peki çocuğun saygılı birey olması için neler yapılmalıdır?   Çocuklar bebekliklerinden itibaren etraflarında yaşananları gözlemler ve taklit ederler. Eğer saygılı bir […]

Çocuğun Saygılı Birey Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Her toplumda farklı görgü kuralları, değer yargıları vardır. Bizim toplumumuzda önem verilen hususların en başında ‘saygı ‘vardır. Anne babalar çocuklarının saygılı bir birey olmasını isterler.

 

 Peki çocuğun saygılı birey olması için neler yapılmalıdır?

 

Çocuklar bebekliklerinden itibaren etraflarında yaşananları gözlemler ve taklit ederler. Eğer saygılı bir çocuk yetiştirmek istiyorsak bunu önce kendimiz yapmalıyız ki çocuğumuzda görsün ve öğrensin. Bebeğimiz henüz cevap verecek büyüklükte değilse bile ona ‘günaydın, teşekkür ederim, afiyet olsun’ gibi kelimeleri sürekli kullanarak bu kelimeleri öğrenmesini ve konuşmayı öğrendiğinde kullanmasını sağlayabiliriz. Ev içinde kendi aramızda konuşurken de çocuğumuz anlamıyor diye düşünmeyip saygı kelimelerini kullanmalıyız. Çünkü çocuklar kayıt cihazı gibidirler. Evin içinde ve etraflarında ne görüyorsa onu kaydeder ve zamanı geldiğinde kullanırlar.

 

 Çocuğa saygı

 

Çocuklar önce kendileri saygı görmek isterler. Örneğin çocuğunuz size bir şey anlatıyorsa siz başka bir şeyle ilgilenmemeli yüzünüzü ona dönerek gözlerinin içine bakıp ilgiyle dinlemelisiniz. Ev ile ilgili kurallar koyarken onun da fikrini almalı görüşlerine saygı duymalısınız. Çocukta olsa bir özel hayatı olduğunu hissettirmeli odasına girerken kapısını tıklatmalısınız. Bu ve bunun gibi çocuğa saygınızı gösteren davranışlar çocuğun beyninde yer edecek ve o da diğer bireylere bu şekilde davranması gerektiğini öğrenecektir.

 

 Net olunmalı

 

Çocuklar bazen dışarıdaki çevrelerinden hoş olmayan sözcükler duyarlar ve bunları hemen kapıp tekrar ederler. Evde veya başka bir ortamda çocuk bu kelimeleri söylediği zaman şaşkınlığa uğrarız çocukça söylediği için bazense güler, çocuktur der geçeriz. Bu çok yanlış bir tutumdur. Çocuk bu kötü kelimelerin çevresi tarafından komik bulunduğunu düşünüp bunu tekrarlama eğiliminde bulunabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığımızda çocuğumuza bu kelimenin kötü bir kelime olduğunu ve bir daha kullanmaması gerektiğini uygun bir dil ile anlatmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56