• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım?

Çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım?

Teknoloji her alanda aktif bir şekilde kullanılıyor ve hayatımıza birçok kolaylık sağlıyor olsa da bazı dezavantajlarını da hatırlamakta fayda var. Bu dezavantajlardan şüphesiz ebeveynlerin sürekli yakındıkları Çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım konusudur. Bu konu daha çok Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2009 yılından beri oynanabilen Minecraft adlı oyunun incelemeye başlanmasıyla gündeme gelmiştir. İnceleme oyunun çocukların gelişimi […]

Teknoloji her alanda aktif bir şekilde kullanılıyor ve hayatımıza birçok kolaylık sağlıyor olsa da bazı dezavantajlarını da hatırlamakta fayda var. Bu dezavantajlardan şüphesiz ebeveynlerin sürekli yakındıkları Çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım konusudur. Bu konu daha çok Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2009 yılından beri oynanabilen Minecraft adlı oyunun incelemeye başlanmasıyla gündeme gelmiştir. İnceleme oyunun çocukların gelişimi üzerine etkileri amacıyla gerçekleştirilmektedir. Biz ise bu yazımızda uzmanların görüşlerine yer vererek bilgisayar oyunlarının hayal gücünü mü geliştirdiği yoksa şiddeti mi körüklediğini ele alacağız.

Bilgisayar Oyunları Yararlı mı?

Bilişim suçları kriminalisti olarak çalışan bir uzmana göre bilgisayar oyunlarının bazı türler insanların zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle online oyunlar maddi açıdan insanlara farklı yönlendirmeler yapmaktadır. Bu yönlendirmelerin en net örneği online oyunların bu kadar yaygınlaşmasından sonra yapılan araştırmalara göre çocuk suçlu oranlarında artışlar görülmesidir. Oynadıkları oyunlarda saldırganlık ve şiddet gibi olgular olan yetişkinlerin dahi olgunluklarını yitirerek şiddete yönelik kişilik bozuklukları yaşadıkları belirtilmektedir.

Uzman bir psikoloh ise iyi seçilmiş bir oyunun çocuğun hafızasının güçlenmesinde, zamanı verimli kullanmasında, dikkatli olmasını ve konsantrasyonunu arttırması konusunda olumlu etkileri olsa da piyasada genellikle bu tarz oyunlardan çok şiddet içerikli oyunlara rastlandığı belirtilmektedir. Şiddet içerikli oyunlar başta hareketsizlik nedeniyle algı bozukluklarına, dikkat dağınıklığına, obeziteye, tembelliğe ve çeşitli büyüme bozukluklarına neden olmaktadır. Şiddet içeren oyunlarla vakit geçiren çocuklarda çevresine ve kendisine zarar verme, öz güven problemi, dikkat dağınıklığı, agresiflik ve tahammülsüzlükk gibi sorunlar görülmektedir. Çocukların oyunlarda geçemedikleri bölümler için genellikle dijital ortamlarda paylaşılan şifreleri kullanmaları da onların yalana ve hazırcılığa alışmalarına dolayısıyla rekabetçi ortamdan uzaklaşmalarına neden olmaktadır.

Davranış bilimlerinde uzman bir yetkili ise özellikle savaş oyunlarının çocuklarda karşısındakini rakip olarak görme güdüsünü geliştirdiği ve bu güdüyle beraber çocuğun öldürme, vurma, yok etme gibi olgularının oluşmasına neden olduğunu vurgulamaktadır. Çocuğun saydıklarımızı normal algılamaya başlaması ise merhamet duygusunun azalmasıyla aynı ana denk gelmektedir. Fakat özenle seçilen strateji ve zeka oyunlarının çocuğun gelişimi için de yararlı olduğu ayrıca vurgulanmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56