• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Uyku Problemleri

Bebeklerde Uyku Problemleri

Bebeklerde Uyku Problemleri               Annelerin doğumdan sonra özellikle ilk aylarda zorlandıkları en önemli şey uykusuz gecelerdir kuşkusuz. Saat başı uyanan hatta uyumayan bebekler bebeğin sağlıklı gelişimini engellediği gibi annenin de uykusuz kaldığından dinlenememesine ve bebeğiyle yeterince ve kaliteli vakit geçirememesine neden olmaktadır. Eğer önlem alınmazsa bebeklerde uyku problemleri ciddi fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara neden […]

Bebeklerde Uyku Problemleri

 

            Annelerin doğumdan sonra özellikle ilk aylarda zorlandıkları en önemli şey uykusuz gecelerdir kuşkusuz. Saat başı uyanan hatta uyumayan bebekler bebeğin sağlıklı gelişimini engellediği gibi annenin de uykusuz kaldığından dinlenememesine ve bebeğiyle yeterince ve kaliteli vakit geçirememesine neden olmaktadır. Eğer önlem alınmazsa bebeklerde uyku problemleri ciddi fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Peki bebeğinizin ve haliyle sizin güzel bir uyku çekmeniz için neler yapabilirsiniz?

 

 Gece – Gündüz Ayırımı

 

Bebekler yetişkinler gibi değildirler. Gece vaktinin insanlar için uyku anlamına geldiği bilmezler. Tabi bunları bebeğinize öğretmek ve gece uykusuna alıştırmak sabır istemektedir. Mümkün olduğunca gündüz az uyutmaya çalışmak ve gündüz dış çevrenin onun için daha cazip olduğuna onu ikna etmeniz gerekmekte.

 

 Ilık Duş İşe Yarayacaktır

 

Uyutmadan önce bebeğinize aldıracağınız ılık bir duş onun rahatlamasını ve daha kolay dalmasını sağlayacaktır. Ancak suyun ısısını iyi ayarlamalısınız ki bebeğiniz hasta olmasın. Ayrıca bebeğim aman hasta olur düşüncesiyle kat kat giydirmeniz onun gece terlemesine, rahatsız olmasına ve netice olarak da uyanmasına neden olabilir.

 

 Tanıdık Gürültüler Huzursuzluğunu Giderebilir

 

Anne karnında iken bebeğin dış ortamdaki bazı sesleri algıladığı bilinir. Elektrikli süpürge sesi, saç kurutma makinesi sesi veyahut çamaşır makinesi sesi onun aşina olduğu seslerdir. Eğer bebeğiniz huzursuz ise ve uykuya dalmakta güçlük çekiyorsa elektrikli süpürgenizi, saç kurutma makinenizi veya diğer evde kullandığınız elektrikli ürünleri çalıştırabilirsiniz. Olumsuz tepki vermeyecek, aksine sese kula verecek ve sakinleşerek kısa zamanda uykuya dalacaktır.

 

 Karanlık ve Sessiz Bir Ortam İyi Gelecektir

 

Bebeğinizin yattığı odanın az ışıklı ve sessiz bir ortam olmasına dikkat edin. Bünyesi hassas olan bebekler ışığa ve sese karşı yetişkinlere göre çok çabuk tepki verebilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56