• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne Sütü Bebeğe Yeterli Geliyor Mu?

Anne Sütü Bebeğe Yeterli Geliyor Mu?

Anne Sütü Bebeğe Yeterli Geliyor Mu?   Yapılan çok sayıda araştırma göstermiştir ki; anne sütünün besleyiciliği, başka hiç bir besin ile ikame edilemez. Annenin ve bebeğin sağlığı için, anne sütünün bebeğe, emzirme yöntemi ile verilmesi gereklidir. Çalışan annelerin çokluğu ve fiziksel yetersizlikler gibi sebeplerden, emzirme yerine sağma yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır.   Bir süt pompası […]

Anne Sütü Bebeğe Yeterli Geliyor Mu?

 

Yapılan çok sayıda araştırma göstermiştir ki; anne sütünün besleyiciliği, başka hiç bir besin ile ikame edilemez. Annenin ve bebeğin sağlığı için, anne sütünün bebeğe, emzirme yöntemi ile verilmesi gereklidir. Çalışan annelerin çokluğu ve fiziksel yetersizlikler gibi sebeplerden, emzirme yerine sağma yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Bir süt pompası ile anneden sütün alınması, bebeğin emme sırasında verdiği etkiden çok farklı olacağından, sütün üretilmesi aşamasını olumsuz etkilemesi, yani sütün kesilmesine sebep olması, olası bir durumdur. Süt, pompa ile alınıyorken, gün içinde en az 2 kez, bebek tarafından çekilmesi, sütün devamı için gereklidir.

 

 Anne Sütü Bebeğe Yeterli Geliyor Mu?

 

Bebek, emdiği ve beslendiği halde, hiç kilo almıyor ve sürekli daha fazla emmek istiyorsa, anne sütü yeterli gelmiyor olabilir. Anne sütü, anneye bağlı olarak; kimi zaman yağlı ve besleyici, kimi zaman ise sulu ve az besleyici olabilmektedir.

 

Bebeğe verilen sütün yapısını anlamak için, bir bardağın içine bir miktar sütü sağdıktan sonra, 10 dakika kadar beklenip izlenmelidir. Sürenin sonunda, bardağın içindeki sütün üzerindeki şeffaf olmayan beyaz kısım, sütün içindeki yağ oranını göstermektedir. Eğer çok ince bir tabaka ise, sütün su yoğun bir süt olduğu söylenebilir. Bardağın dibinde kalan şeffaf kısım çok az ise, süt son derece besleyici ve yağlıdır denebilir.

 

 Anne Sütü Bebeğe Yetersizse Ne Yapılmalıdır?

 

Anne sütü, besleyici ve yağlı değilse, bebek doymadığından, beslenme ve büyüme problemleri ortaya çıkabilir. Bu durumda, doktor kontrolünde, ek mamaya geçilebilir. Ancak; ek mama bebeğin karnını doyursa bile, annenin sıcaklığı ruhunu doyurur. Bu yüzden, ek mamaya geçilmek zorunda kalındığında bile, annenin bebeği emzirmeye devam etmesi şarttır.

 

Süt ürediği halde, bebeğini emzirmeyen annelerde, göğüslerde süt kalması ve iltihaplanması sorunları da yaşanabileceğinden, emzirmeye devam etmek, anne sağlığı için de gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56