• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Tırnak Kırılmalarını Önlemenin Yolları

Tırnak Kırılmalarını Önlemenin Yolları

El ve tırnak bakımı herkes için oldukça önemlidir. Tabi söz konusu bayanlar olduğunda önemi daha fazla artmaktadır. Girilen bir ortamda eller her zaman dikkat çeker ve bakımsız kırılmış tırnaklar kişinin de bakımsız görünmesine neden olur. Bu sebeple ilk olarak tırnakların temiz olmasına sonrasında da bakımlı ve düzgün görünmesine dikkat etmemiz gerekir. Ne yaparsanız yapın tırnaklarınızı […]

El ve tırnak bakımı herkes için oldukça önemlidir. Tabi söz konusu bayanlar olduğunda önemi daha fazla artmaktadır. Girilen bir ortamda eller her zaman dikkat çeker ve bakımsız kırılmış tırnaklar kişinin de bakımsız görünmesine neden olur. Bu sebeple ilk olarak tırnakların temiz olmasına sonrasında da bakımlı ve düzgün görünmesine dikkat etmemiz gerekir. Ne yaparsanız yapın tırnaklarınızı bir türlü uzatamıyor ya da kırılmasının önüne geçemiyorsanız bu yazımızın tamda size uygun olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan tırnak sorunlarının önüne geçebilmek için öncelikli ola altında yatan ana nedenin ne olduğunun iyi saptanması gerektiğidir. Saptamanın sonrasında tırnak kırılmalarını önlemenin yolları daha da uygulanabilir olacaktır.

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Tırnak kırılmasının en temel nedeni güçsüz ve kırılgan yapıda olan tırnaklardaki yapı bozukluklarıdır. Bu tür tırnaklar ne yapılırsa yapılsın bir türlü uzamaz ve tırnak üstü kademe kademe soyularak daha da zayıf bir hal alır. Oldukça dayanıksız olan bu yapıdaki tırnaklar en ufak darbede dahi kırılabilir. Bu şekilde kırılan tırnakların araştırıldığında karşımıza çıkan beli başlı nedenler şunlardır.

 

 • Beslenme yetersizliği özellikle de A ve B vitaminlerinin az alınması ya da tüketilmemesi tırnaklarda güçsüzlüğe ve renginde sararmalara neden olmaktadır. Bu vitaminlerin yanı sıra protein, demir ve de çinko değerleri olması gereken değerlerin altında kalırsa da tırnaklar zarar görebilir.

 

 • Vücuttaki kalsiyum eksikliği de tırnaklar için önemli bir sorundur. Gerekli görülen miktarların altında seyreden kalsiyum eksikliği var ise vücutta başka bir hastalığın belirtisi ya da habercisi olma ihtimali de yüksektir.

 

 • Tırnak kırılmaları ve ya hastalıklarına neden olan en bilindik hastalıklar hipertiroid, hipotiroid, anemi, romatizma ve ya kan dolaşımı bozukluklarıdır. Zayıf bir bağışıklık sitemi varsa bu da tırnakların güçsüz kalmasında etkili olur.

 

 • Sayılan bu nedenlerin dışında yaşlılığın getirdiği etkiler ve de genetik sağlık sorunları da tırnak kırılmalarının nedenleri arasında sayılmaktadır.

 

 • Ayrıca tırnakların dış etkilere fazla maruz kalması da olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır.Aşırı UVB ışınına maruz kalma, aşındırıcı kimyasal ürünlere maruz kalma, çok fazla soğuk ya da sıcak suda kalma tırnaklarda kırılmalara neden olabilmektedir.

Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenebilir?

Tırnak kırılmasına neden olan faktörleri tam olarak engelleyemiyorsak ta kontrol altında tutmak adına bazı önlemler almak elimizdedir.

 • Ellerin uzun süreli suda ve deterjanda kalması söz konusu olacaksa mutlaka bulaşık eldiveni kullanılmalıdır. Tırnaklar özellikle sıcak suda çok daha hassas bir hal alır. Bunun yanında kimyasalların da etkisiyle kırılmalar daha fazla yaşanmaktadır. Bu sebepleri göz önünde tutup mutlaka eldiven kullanımına gidilmelidir. Bulaşık eldiveni yerine lateks eldiven giyebilir ve yaşanabilecek terlemeleri önlemek için giyerken içine pamuk yerleştirebilirsiniz.

 

 • Tırnaklarda meydana gelen kırılmaların daha kötü sonuçlar yaratmaması ve daha kötü görünmemesi için tamamen kesilmesi önerilmektedir. Kırılan tırnak sağlıklı olan bölümüne kadar kesildiğinde ve ardından bakım yapıldığında uzayacak tırnağın daha sağlıklı olması sağlanmış olur.

 

 • Tırnaklarınızı manikür yaparken ve oje işlemi sırasında gereğinden fazla yormamaya çalışın. Oje sürerken mutlaka altına baz uygulayın. Bu sayede ojeyi tırnaktan çıkarması daha kolay olur ve kazıma yapılmayacağı için tırnak daha sağlıklı kalır. Kullanılan fazla aseton tırnaklarda sararma ve yapısında bozulmalara neden olur. Bu yüzden haftada en fazla bir kez aseton kullanmaya çalışın. Manikür işlemi sırasında da tırnakları gereğinden fazla inceltmekten kaçınılmalıdır.

 

 • Tırnakları bir şey açmak ya da çıkarmak için kullanmanız zarar görmesine neden olabilir. Kutu açarken gerekli aparatları kullanmanız daha uygun olacaktır.

Tırnak Kırılmalarını Önleyin

 • Tırnak bakımı sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Bu noktada her hafta düzenli bakım yapılması önerilir. Bakım yaparken öncelikle tırnaklardaki ölü deriyi atmakta fayda vardır. Bunu ellerinizi zeytinyağı sürüp tuz ile ovalayarak yapabilirsiniz. Sonrasında elleri biraz ılık suda bekletip nemlendirici krem sürerek işleme devam edebilirsiniz. Bakım sonrası eller bir süre ılık bir havlu içinde bekletilebilir.

 

 • Tırnak ve el bakımında evde hazırlanabilecek doğal ve basit ürünler kullanılabilir. Bunlar arasında en göz sayılabilecek olanı limon ve şeker karışımından yapılan doğal kürdür. Bu kür dışında zeytinyağı, badem yağı, elma sirkesi, bal, yumurta akı, karbonatlı su gibi maddelerle yapılan karışımlarda etkilidir. Bu karışımlarla yapılan bakım sonrası eller mutlaka ılık su ile yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır.

 

 • Tırnak kırılmalarının önüne geçmek için aslında ilk yapılması gereken içeriden harekete geçirmektir. Yani beslenme düzenlendiğinde en etkili sonuç alınacaktır. Beslenme programınıza protein ağırlıklı gıdaları almanız bu nokta oldukça faydalıdır. Tırnaklar ve saçlarımız yapısı itibariyle proteinden oluşur. Protein desteğini sağlarsak soruna kökünden müdahale etmiş oluruz. Proteini lifli gıdalar, et ve sebzelerden almak mümkündür.

 

 • Beslenme programına alınan yağ asit içeriği fazla olan ceviz , yumurta, yağlı süt, ketenyağı gibi besinlerin alınması da oldukça faydalı görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56