• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Telefon Radyasyonu Kanser Yapar Mı?

Telefon Radyasyonu Kanser Yapar Mı?

Telefon Radyasyonu Kanser Yapar Mı?   İletişim amacıyla icat edilen telefonlar, artık farklılaşan iletişim kurma yöntemlerine ayak uydurarak evrimleşmiş ve iletişimden çok internet aracına dönüşerek, çağımızın en büyük teknolojik bağımlılığı haline gelmiştir. Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen telefonların düşünüldüğü gibi sağlığımız üzerine zararlı etkileri var mı? Evet, özellikle yüksek parlaklıktaki ekrana karanlık ortamda uzun süre […]

Telefon Radyasyonu Kanser Yapar Mı?

 

İletişim amacıyla icat edilen telefonlar, artık farklılaşan iletişim kurma yöntemlerine ayak uydurarak evrimleşmiş ve iletişimden çok internet aracına dönüşerek, çağımızın en büyük teknolojik bağımlılığı haline gelmiştir. Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen telefonların düşünüldüğü gibi sağlığımız üzerine zararlı etkileri var mı? Evet, özellikle yüksek parlaklıktaki ekrana karanlık ortamda uzun süre bakmak miyop riskini yükseltmektedir. Daha ciddi bir etkisi ise uzun süre kullanımda erkek üreme organında sperm üretimini ciddi oranda azaltarak, fertilite(kısırlık) riskini yükselttiği kanıtlanmıştır.

 

 Peki, telefon radyasyonu kanser yapar mı?

 

Öncelikle telefonlardaki radyasyon değerleri, özellikle akıllı cihazlardaki sar (radyasyon yayma ölçüsü) değerlerinin üst limitleri belirlenmiş olup, bu limit aşan telefonlara satış ruhsatı verilmemektedir. Yani telefonlar radyasyon yayar ancak kanser oluşturabilecek düzeyde değildir. Telefonlar arası iletişin kurmamızı sağlayan baz istasyonlarında aynı standartlar geçerli olmayıp yüksek oranda radyasyon yaymakta ve kanserojen (kanser oluşturabilme etkisi) etki güçlenmektedir.

 

Uzun kullanım süreleri dikkate alındığında, yeni nesil telefonlardaki ısınma problemi, radyasyona oranla daha ciddi sonuçlar oluşturabilir. 10 dakikayı gecen konuşmalarda telefonda meydana gelen ısı artısı beyin hücrelerinde kanseri tetikleyebilecek etkilere neden olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için telefon konuşmalarının kısa tutulması veya ortam sessiz ise hoparlör, sesli bir ortam ise kulaklık kullanımı uygun olacaktır. Göz bozukluklarının önüne geçmek için ise telefon gözlerimize minimum 2 karış mesafede olmalı veya belirli aralıklarla uzak bir noktaya odaklanıp odak noktası değiştirilerek miyop riskini minimuma indirmeye çalışılmalıdır.

 

           Telefon kanser yapar mı sorusuna kısaca yanıt verecek olursak; telefon radyasyonu tek basına kansere neden olmaz ancak akıllı telefonlar kısırlık, miyop (uzağı bulanık görme) duyma bozuklukları gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Telefonları amacına uygun olarak sadece bir iletişim aracı olarak kullanmak veya daha önce bahsettiğimiz şekilde önlemler alarak kullanmak bu hastalıkların oluşma riskini minimuma indirecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56