• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mükemmeliyetçi Kişilik Ve Tedavisi

Mükemmeliyetçi Kişilik Ve Tedavisi

Mükemmeliyetçi Kişilik Ve Tedavisi   Mükemmeliyetçilik, kişinin kendisine dönük gerçekdışı beklentiler içinde olması ve bir işe koşarken onu hatasız eksiksiz yapma konusunda sahip olduğu abartılı düşüncelerdir. Bu kişiler her şeyi en iyi şekilde ve kusursuz yapmak isterler. Hata kabul etmezler ve bir işin iyi olması değil, en iyi olması gerekir onlara göre. Kendisiyle ilgili aşırı […]

Mükemmeliyetçi Kişilik Ve Tedavisi

 

Mükemmeliyetçilik, kişinin kendisine dönük gerçekdışı beklentiler içinde olması ve bir işe koşarken onu hatasız eksiksiz yapma konusunda sahip olduğu abartılı düşüncelerdir. Bu kişiler her şeyi en iyi şekilde ve kusursuz yapmak isterler. Hata kabul etmezler ve bir işin iyi olması değil, en iyi olması gerekir onlara göre. Kendisiyle ilgili aşırı yüksek beklentiler ve hedefler koyan bu bireyler, yaptıkları her işte en iyiye ulaşma isteğindedirler ve bunu yaparken de asla hata kabul etmezler.

 

İlk bakışta bunun olumlu bile sayılabilecek bir özellik olduğu düşünülebilir. Ancak mükemmeliyetçilik ve sağlıklı bir şekilde elinden gelenin en iyisini yapma çabası birbiriyle karıştırılmamalıdır. En iyiyi yapma ve başarma çabası içinde olanlar, hedeflerini gerçekleştirmek için gösterdikleri çabadan zevk alırlar. Mükemmeliyetçi insanlar ise hiçbir koşulda ve hiçbir zaman hata kabul edemediklerinden, sürekli kuşku ve kaygı içinde olurlar. Kendisine odaklı mükemmeliyetçiliğin yanı sıra başkalarına odaklı mükemmeliyetçilik de söz konusudur.

 

Başkalarına odaklı mükemmeliyetçi kişiler, kendileri için belirledikleri gerçek dışı standartlara başkalarının da uymasını beklerler. Bu yüzden kişiler arası ilişkilerde zorluk yaşarlar ve başkalarıyla yaptıkları ortak işlerde, grup çalışmalarında oldukça zorlanırlar. Başkalarının yaptığı işleri beğenmezler ve sürekli hata bulurlar. Genellikle öfke duyarlar ve tatmin edici ikili ilişkiler kurmak da zorlanırlar.

 

Mükemmeliyetçi kişiliğin bir diğer yönü ise toplumun ailesinin ya da yakın çevresinin kendisinden beklentileriyle ilgilidir. Bu kişiler toplumdan ve çevrelerinden onay almak ve takdir görmek için çok yüksek standartlara ulaşması gerektiğine inanırlar. Kabul, onay ve takdir görmek için belirledikleri gerçek dışı standartlara ulaşamadıklarında öfke ve depresyon yaşayabilirler. Başkaları tarafından dışlanma ya da yargılanma korkusu duyduklarında ise sosyal kaygı sorunları vardır.

 

 MÜKEMMELİYETÇİ DAVRANIŞLAR VE OLUMSUZ İNANÇLAR

 

Mükemmeliyetçi insanlar, başarısız olmaktan korkma, hata yapma korkusu, onaylanmama korkusu gibi pek çok olumsuz inanca sahiptir. Genellikle bu olumsuz inançlara eşlik eden şu davranış şekillerini gösterme eğilimindendirler. Sürekli olarak denetleme, tekrar yapma, onay alma, düzeltme, aşırı planlama, karar vermede güçlük çekme, erteleme, başkalarını değiştirmeye çalışma vs.

 

 Neler Yapılabilir?

 

           Mükemmeliyetçi kişilik ve tedavisi için kişi öncelikle hiç kimsenin mükemmel olmadığı ve olamayacağı gerçeğiyle yüzleşmelidir. Mükemmel olmak için gösterdiğiniz çabanın size kazandırdıkları yani pozitif etkilerini ve bu yüzden ödemek zorunda kaldığınız bedelleri birer kağıda yazın. Sonuç sizi şaşırtabilir. Aşırı eleştirel ve gerçek dışı düşünceleriniz yerine daha gerçekçi ve mantıklı düşünceler koymayı deneyin. Gerçekçi düşünceler ve hedefler kazandıkça mükemmel olmayan şeylerin sonuçlarının da korktuğunuz ya da kaygılandığınız kadar olumsuz olmadığını fark edeceksiniz. Eleştiriyle nasıl baş etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56