• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Menopozda Hamilelikten Korunmak Gerekir Mi?

Menopozda Hamilelikten Korunmak Gerekir Mi?

Menopoz yumurtaların görevlerini yerine getirmesinin tamamen durması ve adet kanamalarının da tamamen kesilmesine verilen isimdir. Menopoz tanısı konabilmesi için kadınlarda adet görme eyleminin bir yıl süreli yaşanmaması gerekmektedir. Bu durum sonucunda ancak yapılan doktor kontrolleri sonrası menopoz tanısı konulabilir. Yaş olarak bakıldığında menopoza girme dünya genelinde 51 yaş gruplarında yoğunlaşmaktadır. Oluşmasında farklı nedenler bulunmaktadır. Menopoza […]

Menopoz yumurtaların görevlerini yerine getirmesinin tamamen durması ve adet kanamalarının da tamamen kesilmesine verilen isimdir. Menopoz tanısı konabilmesi için kadınlarda adet görme eyleminin bir yıl süreli yaşanmaması gerekmektedir. Bu durum sonucunda ancak yapılan doktor kontrolleri sonrası menopoz tanısı konulabilir. Yaş olarak bakıldığında menopoza girme dünya genelinde 51 yaş gruplarında yoğunlaşmaktadır. Oluşmasında farklı nedenler bulunmaktadır.

Menopoza giren kadınlar adet kanamaları tamamen kesildiğinde eğer 50 yaş öncesi ise 2 yıl geçtikten sonra korunma yöntemleri bırakılabilir. Eğer menopoz 50 yaşın sonrasında yaşanırsa 1 yıl süre sonunda hiç adet görülmemesi durumuyla korunma bırakılabilir.

Menopoz dönemine yaklaşıldığı 40’lı yaşlarda ise korunma yöntemleri daha büyük önem taşımaktadır. Sebebi ise daha üst grup yaşlarda olan çiftlerin erişmek istedikleri çocuk sayılarına ulaşmaları ve gebelik oluşmasını istememeleridir. Bunun dışında asıl önemli sorun üst yaş grubundaki anne ve bebek için gebeliğin oluşturduğu riskleri bulunmasıdır. Üst yaş gurubu gebe anne adayında yüksek tansiyon, preeklampsi ve ya bebek gelişiminde anormallikler görülmektedir.

Menopoz Dönemi Girişinde Kullanılan Korunma Yöntemleri

Bu yaş grubu kadınlar için uygun görülen ve görülmeyen yöntemler şu şekilde ifade edilmektedir;

 • En çok uygun görülen yöntem spiral taktırma ve ya tüplerin bağlanması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu yöntemler oldukça güvenilir de diyebiliriz.
 • Erkeğin korunması da bu dönem için çok uygun bir yöntemdir. Erkek prezervatik takarak gebelik oluşmasını engelleyebilir ve bunun iki taraf içinde her hangi bir tehlikesi bulunmaz.
 • Erkek tarafında geri çekilme yoluyla korunma yöntemi de kullanılabilir. Ancak bu yöntem hiçbir yaş grubunda önerilmez her zaman gebelik oluşma riski vardır. Bu erkeğin kontrolünde olan iki yöntem de erkekler tarafından çok fazla sevilmez.
 • OKS kısa adıyla bilinen doğum kontrol hapları üst yaş grupları için fazla önerilmez. Özellikle de sigara içen kadınlarda damar tıkanıklığı sorununu da beraberinde getirebileceği için tehlike arz eder.
 • Hormon iğneleri de çok tercih edilmezler. Aylık ve ya 3 aylık olarak vurulan hormon iğneleri adet düzensizliğine neden olduğu için uygun görülmemektedir.
 • Bunun dışında takvime göre günleri takip edip yumurtlama olmayan günlerde ilişkiye girilmesi de riskli bir korunma yoludur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56