• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi

Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi

Kulak çınlaması Nedenleri , Belirtisi, Tedavisi Ve Hikayesi Öncelikle ilk Sorumuz Kulak Çınlaması Nedir? Kulak çınlaması tıp dilindeki adı ise ‘’ Tinnitus ‘’olarak geçmektedir. Kulak çınlaması halk arasında birisi bizi anıyor, arkamdan biri konuşuyor gibi günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Kısa bir süreliğine birkaç dakika veya birkaç saniyelik çınlamaların pek bir önemi yoktur. Ancak […]

Kulak çınlaması Nedenleri , Belirtisi, Tedavisi Ve Hikayesi

Öncelikle ilk Sorumuz Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması tıp dilindeki adı ise ‘’ Tinnitus ‘’olarak geçmektedir.

Kulak çınlaması halk arasında birisi bizi anıyor, arkamdan biri konuşuyor gibi günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Kısa bir süreliğine birkaç dakika veya birkaç saniyelik çınlamaların pek bir önemi yoktur.

Ancak kulak çınlamamız devamlı ve bizi rahatsız edici hale geldiğinde ise bunun vücudumuzdaki bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi ve belirtisidir.

Şimdi ise gelelim bu kulak çınlamasının nedenlerine yani bizi bu kadar rahatsız eden hatta uyku uyutmayan cevapsız çınlamalara.

Kulak Çınlaması Neden Meydana Gelir,  Nedenleri Nelerdir ?

Basit nedenlere gelecek olursak
 • Basit bir gribal enfeksiyon veya nezle
 • Sinüzit ve burundan kaynaklı bir takım sorunlar
 • Kulağımızda birikmiş olan kirler
 • Başımıza veya boynumuza aldığımız darbeler
 • Herhangi bir rahatsızlığımız için kullanmakta olduğumuz antibiyotikler, ağrı kesiciler ve bunların yan etkileri
 • Cep telefonu ile çok fazla konuşmamız veya Kulaklık ile yüksek ses ile müzik dinlememiz
 • 20’lik dişin çıkması veya çıkamaması
 • Ani işitme kayıpları ve niceleri diyebiliriz
 • Aşırı çay, kahve ve sigara tüketimi

 

Nadir görülen Kulak çınlaması nedenleri ise ;
 • Beyin veya kalp damarlarımızın tıkanması, esnemesi, sertleşmesi
 • Eklem bozuklukları ve eklem hastalıkları
 • Baş ve boyun bölgemizde meydana gelen iyi veya kötü huylu tümörler
 • Akustik nörona
 • Boyun düzleşmesi ve boyun sorunları
 • Kulak zarının delinmesi
 • Kulak içi hücrelerin zarar görmesi ve benzeri nedenler diyebiliriz.

 

Öncelikle bu makaleyi yazmamdaki amaç hem araştırmalarımın sonucunu sizlerle paylaşmak hem de birazda olsun bu bilgileri bilmeyenlere öğretmektir.

Şimdi gelelim makalemizin ana konusuna arkadaşlar tam 1 ay önce bugün gece 1 sularında her zamanki gibi yatağıma girerek uyku hazırlığı yapmaktaydım ancak o gece hayatımda hiç karşılaşmadığım bir şey oldu 2 kulağım birden çınlamaya başladı. tabiki doğal olarak şimdi arkamdan kim konuşuyor vs diyerekten önemsemedim ve zorda olsa uyudum.

Ancak sabah kalktığımda halen kulakların çınlıyordu iş yerinde konuşmalar gürültüler derken akşama kadar bir şey hissetmedim ancak gece olup etraf sessizleştiğinde tekrardan duymaya başladığımda ise bunun basit bir çınlama olmadığını anladım maalesef.

İlk işim olarak Google açarak araştırmaya başladım kulak çınlaması neden olur ? Niçin olur ? Tedavisi nedir? Derken sabaha kadar kulak çınlaması ile ilgili bütün blogları web sitelerini gezdim sonuç olarak ise kayda değer hiçbir şey alamadım desem yeridir.

En çok karşılaştığım sonuçlar ise herhangi bir tedavisi yok bu sese bu çınlamaya alışın oldu. Hatta facebook üzerinden tinnitus adında gruplar açılmış ve üye sayıları 4 bin seviyesinde bu demek oluyor ki facebook’ta 4 bin kulağı çınlayan insan bir yerde toplanmış 🙂 İlk başlarda sevindim içime bir sevinç geldi hani ben tek değilim yalnız değilim diyerekten ancak grubun içerisinde gezdikçe oradaki insanların yorumlarını okudukça tekrardan moralim bozuldu ve üzülmeye başladım.

Gruptaki arkadaşlardan birkaç tanesinin yorumlarını sizlerle paylaşayım öncelikle;

Bay e: arkadaşlar ben 17 yıldır kulak çınlamasını çekiyorum gitmediğim doktor kalmadı ancak tedavisi yok buna alışın.

Bayan y: Arkadaşlar Kulak çınlamasının sebebi kulağımızın içerisinde bulunan salyangoz adı verilen bir organdan kaynaklanıyor bu organın içerisinde ise 8 milyon hücre var bu hücrelerin tedavisini beklememiz gerekiyor.

Bunun gibi birçok yorum ve paylaşım vardı genel olarak tedavi edilemeyecek tedavisi olmayan bir hastalıkmış gibi hissediliyordu tabiki ben her olumsuz paylaşımdan sonra moralimi bir kat daha bozmuş ve korkmuştum. Kendi kendime nasıl tedavisi olmaz doktorlar kanseri tedavi ediyor çınlamayı mı yok edemiyor diye söylenmiştim kendi kendime…

Tabiki gruptan ayrılmadım halen her paylaşımı merakla takip ediyorum bence çok faydalı bir grup insanlar birbirlerine moral verdiği durumlar paylaşımlarda oluyor.

Şimdi gelelim ben neler yaptım neler araştırdım neler buldum sonuç ne?

 

Hemen bir kulak burun boğaz doktoruna gittim gerekli incelemeler neticesinde işitme kaybı görülmedi kulak kiri görülmedi doktora çınlamanın nedenini sorduğumda ise net bir cevap vermek zor şu ilaçları kullanın 2 hafta sonra tekrar gelin dedi.

Tabiki ben fazlasıyla araştırmacı ve takıntılı biri olduğumdan tek doktorla yetinemem 🙂

İstanbul’da bulunan birkaç kulak burun boğaz konusunda profesör ve doçent ile görüştüm onların cevapları ise tedavi edilemeyecek bir şey olduğunu düşünmüyorlar sadece kulak çınlamasının nedeni olan sorun için farklı dallardaki uzmanlarada muayene olarak nedenini bulmamı bunun için koşturmam gerektiğini söylediler.

Yani arkadaşlar işin aslı kulak çınlamasının tedavisi zaten var sadece kulak çınlamasının neden meydana geldiğini bulmamız gerekiyor, işin tedavi edilemeyen boyutu ise sorunun tespit edilememesi.

Tabiki devam ediyoruz bu yazıyı bu şekilde bitirmeyeceğim!

Gerekli uzmanlar ile görüştükten sonra kulak çınlamasına neden olan hastalıkların bir listesini çıkarttım tabiki bu liste çok uzun;

İlk baştada yazdığım gibi basit bir kulak kirinden tutunda, çok ceviz yemekten bile kulak çınlayabiliyormuş.

Zaten işin özünde kulak çınlamasının nedeni vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi değil miydi?

Kulak çınlamam başlamadan önce ensemde sık sık ağrı oluyordu sonra ensemdeki ağrı geçti 1 hafta sonra kulak çınlaması başladı acaba sorun ensemde miydi?

Hemen bir ortopedi doktoruna gittim ortopedi doktoruna ensemin 1 ay önce hiçbir darbe almadan ağrıdığını söyledim ve şu soruyu sordum? Ensesi ağrıyan ve enseyle birlikte kulağı çınlayan hastanız geldi mi hiç?

Ortopedi doktoru tabiki böyle birkaç hastam vardı geldi boyun düzleşmesi sorunu vardı fizik tedavi ve birkaç müdahale ile hem ensesindeki ağrı gitti hem de kulak çınlaması. Bu cevaba çok sevinmiştim ancak benim ensemde ve boynumda herhangi bir sorun yoktu.

Sonra kulak çınlaması nedenleri arasında sayılın 20’lik diş konusuna geldim ve tanıdığım bir dişçiye gittim sonuç olarak 2 yirmilik dişim çıkmış 2 tanesi halen içerde sinirlere baskı yaparak kulak çınlaması yapabilirmiş ancak şuanda çektirmeyeceğim belki kendi kendine çıkabilirmiş bu cepte kenarda beklesin şimdilik.

Diğer bir neden ise sinüzit ve burun sorunları zaten 2-3 senedir doğru düzgün nefes alamıyordum gerekli KBB doktoruna giderek detaylı bir muayene oldum burnumun sağ tarafında bir kemik eğriliği var ve nefes almamı zorlaştırıyor ameliyat olmamı söyledi yaza doğru havalar ısınınca ameliyat olmayı düşünüyorum bu arada bu kemik ve nefes probleminden dolaysıda kulak çınlaması olabiliyormuş.

Diğer programımda ise sık sık başım ağrıyor belki beynimde bir damar tıkandı veya tıkanmaya başladı belirtiler arasında damar sertleşmesi ve tıkanması kulak çınlaması yapabiliyor. Gidip beyin emarı çektireceğim bir şey çıkmasa bile kontrol edilmiş olur zaten uzmanlar her fırsatta demiyor mu senede 1 defa checkup yaptırın diye 🙂

 

Psikolog bir dostumla konuştum durumu anlattım onun tavsiyeleri ise çok etkiliydi benim için fazla kafaya takmamamı tavsiye etti, işin özünde tedavisi olmasa bile kulak çınlaması bizim hayatımızı mahvetmeyecek, kulak çınlaması bizi delirtmeyecek, kulak çınlaması bizi yıpratmayacak. Bende aynen öyle yaptım bıraktım artık kafama takmayı tabi ara ara araştırıyorum ama ilk günkü gibi ben bittim ben tükendim demiyorum kendi kendime gerekirse bir ömür çınlasın dursun, Allah büyüktür. Nice zor hastalıklar var bu hayatta basit bir çınlama nedir ki dedim kendi kendime.

Eee sonra peki?

Fazla çay, kahve, sigara tüketmekte çınlama yapabiliyormuş, bende kahveyi komple kestim çay nadir içiyorum sigara maalesef L Kulak çınlaması azaldı ceviz yerdim arada artık onuda yemiyorum şuanda çınlama iyice azaldı yani unutuyorum artık beynimi o sese vermiyorum ilk başlarda sessiz yerlere gider ses var mı yok mu kontrol ederdim ama artık umurumda bile değil çınlasın veya çınlamasın.

Şimdi gelelim sizlere tavsiyelerime ;

1.Kural kesinlikle kafaya takmayın kendinizi bu konuda üzmeyin. Kulak çınlamamın tedavisi yok ömür boyu bunu çekeceğim diye düşünmeyin.

2.olarak kulak çınlamasının belirtileri neler ilk onlara bakın ondan sonra ise belirtilere sebep olacak hastalıkları kontrol ettirin, yani soğuktan boyun tutulması olup kulağı çınlayan 3-4 ay sonra kulak çınlaması geçen insanlar var.

Sizinde bunlardan biri olabilir değil mi ?

Bu makalemin yayımlanmasına izin verdiği için kadingundemi. com’a çok teşekkür ederim.

Aşağıda yorum yazarak bana soru sorabilirsiniz elimden geldiğince fırsat buldukça cevaplayabilirim, ayrıca sizde kulak çınlaması ile ilgili hikayelerinizi yorum olarak yazabilir bu makaleyi sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Teşekkürler Esra Gündoğduı

 

Bu makale kadingundemi.com takipçileri tarafından anı olarak yazılmış olup Resmi bir makale değildir. Söz konusu makale telif kanunları gereği yazar sorumluluğunda olup kadingundemi.com’un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.Yanıltıcı veya yanlış bilgi verdiğini düşünmeniz durumunda bilgi@kadingundemi.com adresine veya iletişim bölümünden yazının kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56