• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kışın kilo vermenin püf noktaları

Kışın kilo vermenin püf noktaları

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kadın erkek herkeste forma girme telaşı başlamaktadır. Bu yazımızda kışın kilo vermenin püf noktaları hakkında detayları vererek sizlerin vakit kaybetmeden forma girmenizi sağlayacağız. Kışın havanın erken kararması, günlerin kısa olması gün içerisinde az yemek yenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle diğer mevsimlere kıyasla kış aylarında kilo vermek daha kolay oluyor. Vücutta yer alan yağ […]

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kadın erkek herkeste forma girme telaşı başlamaktadır. Bu yazımızda kışın kilo vermenin püf noktaları hakkında detayları vererek sizlerin vakit kaybetmeden forma girmenizi sağlayacağız. Kışın havanın erken kararması, günlerin kısa olması gün içerisinde az yemek yenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle diğer mevsimlere kıyasla kış aylarında kilo vermek daha kolay oluyor.

Vücutta yer alan yağ hücreleri beyaz hücreler ve kahverengi hücreler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kahverengi hücreler vücut ısısının dengede tutulmasını özellikle yağları kısa sürede yakarak sağlamaktadır. Beyaz hücreler ise kişinin daha çok kilo almasına neden olmaktadır.

Kış aylarında kahverengi hücreler vücut üşüdüğünde ısının dengede kalmasını sağlamak amacıyla harekete geçerler. Bu durum beyaz yağ hücrelerinin yakılmasını ve enerjinin açığa çıkmasını sağlarlar. Bu sayede metabolizma hızı artar. Pırasa, ıspanak, kereviz, brokoli, pazı, beyaz lahana ve kara lahana gibi sebzeler kış aylarında kilo vermek için kullanılan sebzeler arasında yer almaktadır.

Kışın Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin kendisini aç bırakarak kilo vermesi sağlık açısından sıkıntılıdır. Bu vücutta kas ve su kaybına neden olur. Açlık anında vücut alınan her kaloriyi yağ olarak depolar. Vücudun uzun süre dayanamayacağı bu durumda verilen kilolar tekrar alınacaktır. Diyet ürünleri tüketirken dikkatli olmanız gerekiyor. Diyet ürünlerin imalat amacı insanların günlük aldıkları şeker ve yağ miktarını azaltarak, içeriklerindeki lifler sayesinde kişilere doygunluk hissi vermeleridir. Kontrolsüz tüketildiklerinde kişinin kilo almasına neden olurlar.

Kışın kilo vermenin püf noktaları arasında bir de tüm besin gruplarına eşit mesafede bulunmak yer almaktadır. Herhangi besin grubunun atlanması vücut sağlığını olumsuz etkileyecektir. Besinlerin tek yönlü tercih edilmesi durumunda vücudun işleyişinde problemler yaşanabileceği unutulmamalıdır. Besin çeşitliliği önemli olup, sofralarda her renkten meyve ve sebze yer almalıdır.

Kilo vermek isteyenlere genellikle ekmeği hayatlarından çıkarmaları gerekliliğini vurgulamaktadırlar. Ekmeği sağlıksız olarak değerlendirmek, ihtiyacınız kadar alındığında dahi kilo alımını tetiklediğini düşünmek yanlıştır. İçerikleri sayesinde kişinin kan şekerini düzenlemenin yanında tokluk hissi de vermektedir. kompleks karbonhidrat içermeleri nedeniyle tercih edilmesi gereken ekmekler; tam buğday, çavdar ve kepeklidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56