• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlar yaşları ilerledikçe ciltlerinin kırışmalarını istemeseler de normal karşılar fakat ya saç dökülmesi? Kadınlarda saç dökülmesi özellikle 30’lu yaşlarda başlıyor ve menopozdan sonra da artarak devam ediyor. Kadınlarda saç dökülmesi bazen ergenlik döneminde dahi başlayabiliyor. Kadınlarda saç dökülmesi başlığı altında yaşadığınız saç dökülmesinin normal olup olmadığını anlamanız için tüm detayları paylaştık. Kellik kadınlarda nadiren görülse […]

Kadınlar yaşları ilerledikçe ciltlerinin kırışmalarını istemeseler de normal karşılar fakat ya saç dökülmesi? Kadınlarda saç dökülmesi özellikle 30’lu yaşlarda başlıyor ve menopozdan sonra da artarak devam ediyor. Kadınlarda saç dökülmesi bazen ergenlik döneminde dahi başlayabiliyor. Kadınlarda saç dökülmesi başlığı altında yaşadığınız saç dökülmesinin normal olup olmadığını anlamanız için tüm detayları paylaştık.

Kellik kadınlarda nadiren görülse de saç dökülmesi önemli belirtileriyle kendisini gösterebiliyor. Kellik olmasa da erkeklerde saç dökülmesi olduğu kadar kadınlarda da olmaktadır. Gebelik, hormonal değişiklikler ve aşırı stres kadınlarda saç dökülmesi nedenlerinin başında geliyor. Genellikle huzursuzluk veren bu durumun tedavisi zor olabiliyor.

Normal Saç Dökülmesi Nedir?

Normal saç dökülmesi hakkında bilgi verebilmek için öncelikle saçın hangi aşamalarda büyüdüğünden bahsetmemiz gerekmektedir. Üç aşamada büyüyen saçın ilk aşaması anajen fazıdır. Saçların yaklaşık olarak %90 kadarı bir iki yıl bu aşamada kalmaktadır. Anajen büyüme fazı olarak da anılmaktadır. Büyüme fazından sonraki aşama ise telojen yani dinlenme fazıdır. Saçların % 80 kadar kısmı 3 – 4 ay boyunca bu aşamada kalmaktadır. Son aşama ise katajen fazı olup dökülme fazı olarak anılmaktadır. Bu süreçte ömrünü tamamlamış olan saçların % 1 – 2 kadarı dönüşümlü olarak dökülmeketedir. Dönüşümlü olarak dökülmesi saçların her gün belirli bir miktar dökülmesinin normal olduğu anlamına gelmektedir. Günde 100 – 150 tel saç dökülmesi normalken saçların uzun olması durumunda 150 saç teli çok gözükebilir.

Kadınlarda Aniden Saç Dökülmesi

Kişi saçlarının günlük dökülmesini takip ediyorsa normalden fazla döküldüğü zamanları kolaylıkla fark edebilir. Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız ve bu aşırı bir hal aldıysa acilen doktora gitmelisiniz. Hormonal değişiklikler, tiroid hastalıkları, kötü beslenme ve anemi saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi sebeplerinden birisi de alopesi areata’dır. Bağışıklıkla ilgili olup saç köklerine zarar veren alopesi areata durumunda dökülme sonrasında yama şeklinde boşluklar oluşmaktadır. Bu dökülme tipleri vücudun diğer yerlerinde ve kaşlarda da görülebilir. Uzman tarafından uygulanacak kortizonlu ilaç tedavisi bu şekilde dökülmeler için saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir. Sürecin önemli detaylarından birisinin erken tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Kadınlarda saç dökülmesi genetik durumlarla da alakalıdır. Ailenin geçmişi önemli ola da genetik geçişin kesin olmadığını söyleyebiliriz. Saç dökülmesinde yanlış bakımların rolü büyüktür. Saçların sıkıca örülmesi ve yine sıkıca at kuyruğu yapılması kadınlarda erken dönemde dökülmelere neden olmaktadır. Boyama, fön çektirmek ve çok sıcak fön uygulamak kırılmanın yanında erken dökülmelere neden olur. Saçlara olabildiğince az işlem yapmak sağlıklı saçlar açısından önemlidir. Saçların sert şampuanlarla yıkanması ve saçların çok ovalanması iyi değildir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğumdan sonra kadınlarda görülen saç dökülmeleri telejen effluvium olarak adlandırılır. Büyük ameliyatlar, ölüm, boşanma ve gebelikle beraber işle bağlantılı stresin üst noktada olduğu dönemlerde saçlarda dökülme başlar. Kadınlar arasında saç dökülmesi konusunda merak edilen detaylardan birisi de doğum kontrol haplarının saç dökülmesine neden olup olmadığıdır. Bu durum ilaçtan ilaca değişilik gösterir. Doğum kontrol hapına bağlı olarak saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız ilacı değiştirebileceğiniz gibi doktorunuza da başvurabilirsiniz.

Dengeli ve sağlıklı beslenme yeterince protein alımı sağlanmasıyla saç dökülmesi konusunda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Sülfat, çinko ve biotin alımı saçlar için önemlidir. Kadınlarda genellikle saç dökülmesi bir kesimden genişlemeye başlamakta ve ön kısımlarla ve alında yer alan saç çizgisinin arkasında başlar. Bu bölgeler kadınlara azalan bölgenin diğer saçlarla kapatılması konusunda fayda sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56