• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelik döneminde progesteron ve östrojen seviyelerinin artması nedeniyle dişler üzerindeki bakteriyel plak birikimi artmaktadır. Bu durum hamilelik döneminde plakların dişlerden uzaklaştırılmaması durumlarında diş etlerinde kanama, şişme ve kızarma ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda hamilelikte diş bakımı detaylarını paylaşacağız. Hamilelikte Diş Hekimi Hamilelik döneminde diş etlerinde meydana gelen kanamalardan dolayı anne adayları dişlerini fırçalamak istememekte […]

Hamilelik döneminde progesteron ve östrojen seviyelerinin artması nedeniyle dişler üzerindeki bakteriyel plak birikimi artmaktadır. Bu durum hamilelik döneminde plakların dişlerden uzaklaştırılmaması durumlarında diş etlerinde kanama, şişme ve kızarma ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda hamilelikte diş bakımı detaylarını paylaşacağız.

Hamilelikte Diş Hekimi

Hamilelik döneminde diş etlerinde meydana gelen kanamalardan dolayı anne adayları dişlerini fırçalamak istememekte bu durum bakteri planın daha da artmasına neden olmaktadır. Hamileliğin ilk aylarında daha fazla ortaya çıkan kusmalardan, mide bulantılarından dolayı ağızdaki asidik ortam artmakta, tükürük akışı azalmakta ve buna bağlı olarak özellikle ilk aylarda kadınlar karbonhidrat türü bazlı gıdalara daha fazla ilgi duya bilmektedir. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde sık yemek yemeleri, yemeklerden sonraki ağız ve diş bakımlarını çeşitli nedenlerle ihmal etmeleri çürük oluşumunu ve diş eti problemlerini arttırmaktadır. Sık yemek yiyor olsanız dahi her yemekten sonra dişlerin fırçalanması önemlidir.

Her hamilelik bir diş götürür tarzı halk arasında yayılan yanlışlar asla inanılmaması gereken söylemlerdir. Hamilelik döneminde diş bakımı konusunda inanılmaması gereken hurafeler arasında hamileyken diş ekimine gidilmesinin doğru olmaması da yer almaktadır.Kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için hamile kalmadan önce ağzındaki ve dişlerindeki tüm problemleri diş hekimleri aracılığıyla tedavi ettirmelidir. Hamilelikte diş bakımı konusunda bazı tedaviler diş hekimi tarafından hamilelik sonrasına bırakılabilir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan ani diş ağrıları arayan dişin sinirinin etkilendiğinin göstergesidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine gidilmeli uzman kararıyla gerek görüldüğü durumlarda kanal tedavisi uygulanmalıdır. Hamilelikte kanal tedavisi kadın doğum uzmanı ile görüşüldükten sonra Bir defaya mahsus gerçekleştirilebilir. Bunun haricinde anne adaylarının diş eti problemleri ne hamileliğin herhangi bir ayında müdahale edilebilir. Anne adaylarının 20 yaş dişlerinin gömülü olması genellikle ağrıya neden olmakta, alevlenme sonrasında yeniden pasif duruma geçebilmektedir. Tüm bu detaylar sonrasında hamilelikte diş bakımı konusunda fazlasıyla hassas davranmanız gerektiğinden, çevrenizde bu konuda dolaşan hurafelere kulak asmamanız gerektiğinden bahsedebiliriz. Hormonların dengesinin bir hayli değiştiği 9 aylık süreçte diş ve ağız sağlığı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56