• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik dönemi gerek fiziksel değişiklikler, gerek hormonal değişiklikler ve gerek anne karnındaki bebeğin heyecanı nedeniyle hem anne adayı hem baba adayı açısından çok farklı bir deneyimdir. Kadın erkek herkesin bu süreçte merak ettikleri konular bulunmaktadır. Bu yazımızda gebelik sürecinde hem anne adayı hem de baba adayı tarafından merak edilen hamilelikte cinsel ilişki konusunu ele alacağız. Hamilelikte […]

Hamilelik dönemi gerek fiziksel değişiklikler, gerek hormonal değişiklikler ve gerek anne karnındaki bebeğin heyecanı nedeniyle hem anne adayı hem baba adayı açısından çok farklı bir deneyimdir. Kadın erkek herkesin bu süreçte merak ettikleri konular bulunmaktadır. Bu yazımızda gebelik sürecinde hem anne adayı hem de baba adayı tarafından merak edilen hamilelikte cinsel ilişki konusunu ele alacağız. Hamilelikte cinsellik konusunda merak edilenler cinsel hayatın nasıl değişeceği, eşlerin neleri yapabilecekleri, neleri yapamayacakları, cinsel birlikteliğin bebeği nasıl etkileyeceği gibi başlıklar yer almaktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Erkekler pek böyle düşünmese de kadınlar genellikle hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar verebileceği, erken doğuma neden olabileceği gibi düşüncelere sahiptirler. Fakat uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar doktorunuzun aksini belirtmediği takdirde gebeliğin hiçbir döneminde cinsel ilişkinin sıkıntılı olmayacağını ortaya çıkarmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarında yaşanan cinsel birlikteliklerin düşük durumuyla ilişkilendirilmesi, gebeliğin ilerleyen haftalarında cinsel birlikteliğin erken doğuma neden olabileceği düşünceleri için herhangi bir tıbbi gerekçe bulunmamaktadır.

Anne adaylarına doktorları tarafından konu hakkında herhangi bir uyarı yapılmadığı durumlarda hamilelik döneminin her aşamasında cinsel ilişkiye girilebilir. Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman kesilmeli sorusunun cevabını verecek olursak; 36. – 37. haftalarda anne adaylarının mekanik olarak cinsel birliktelik konusunda zorlanabileceği nedeniyle kısıtlamaya gidilmesi gerekebilir. Bu dönemde anne adayının karnının oldukça büyük olması kendini iyi hissetmemesine, yeterli enerjiyi bulamayıp hareket kabiliyetini kaybetmesine neden olmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki gebeliğin normal seyrettiği, eşlerin kendilerini iyi hissederek istekli oldukları sürece tehlikeli değildir.

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda merak edilen detaylardan birisi de orgazm olmanın erken doğuma neden olup olmayacağıdır. Orgazm olunması gebelik döneminde endorfin hormonunun artmasına neden olur. Endorfin hormonunun artması bebeğe giden kan akımının iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Kan akımının iyileşmesi bebek beslenmesini olumlu yönde etkilemektedir. Bu durumdan dolayı dahi gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez diyebiliriz. Kadın cinsel birliktelik esnasında karnından bir tepki geldiğini hissedebilir. Karından gelen tepki rahimdeki değişikliklere verilmektedir. Karında hissedilen bu tepkiler herhangi bir soruna işaret etmediği gibi aksine kadın orgazm olduğunda bebek güzel bir sallantı hissedecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56