• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte sık yaşanan sorunlardan birisi baş ağrısı problemidir. Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişen baş ağrısı hamilelik döneminde bazen çok şiddetli olabilmektedir. Hamilelik döneminin son altı ayına girildiğinde baş ağrılarının şiddetinde iyileşmeler yaşanmaktadır. Hamilelikte Baş Ağrısı hafifletme yöntemleri bulunmaktadır. Günümüz şartlarında ne kadar mümkün olur bilinmez ama stresten uzak […]

Hamilelikte sık yaşanan sorunlardan birisi baş ağrısı problemidir. Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişen baş ağrısı hamilelik döneminde bazen çok şiddetli olabilmektedir. Hamilelik döneminin son altı ayına girildiğinde baş ağrılarının şiddetinde iyileşmeler yaşanmaktadır. Hamilelikte Baş Ağrısı hafifletme yöntemleri bulunmaktadır. Günümüz şartlarında ne kadar mümkün olur bilinmez ama stresten uzak bir hamilelik dönemi geçirmeniz baş ağrılarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hormonal Değişiklikler: Hamilelikte baş ağrısı nedenleri tam olarak bulunmuş olmasa da değişen hormon düzeylerinin baş ağrısına neden oldukları bilinmektedir.

Kan Basıncı Değişiklikleri: Hamilelik dönemine bağlı olarak gelişen kan basıncında gözlenen değişiklikler hamilelikte baş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun haricinde kadının hamilelik öncesinde migren gibi baş ağrısına neden olan özel bir durumunun olması baş ağrılarının hamilelik döneminde daha sık yaşamasını tetikleyecektir. Hamilelik öncesinde migrenden dertli bazı kadınların ise hamilelikte baş ağrısı şikayetlerinin azaldıklarını söylemeleri de mümkündür.

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri arasında depresyon, fiziksel egzersizlerde eksiklikler,uyku eksikliği, temiz hava eksiklikleri, açlık, göz yorgunluğu, düşük kan şekeri, stres, migren, yorgunluk ve dehidrasyon gibi durumlar yer almaktadır. Kişinin hamilelik döneminde bol kafein almasının önüne geçmeye çalışması, sigara gibi zararlı alışkanlıklarını bırakmaya çalışıyor olması bu maddelerin eksikliği nedeniyle baş ağrısı yaşamasına neden olabilir.

İlaç kullanımının hamilelik döneminde doktor tavsiyesi haricinde gerçekleştirilmemesi gerektiğini bildiğimiz için hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer sorusunu sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Hamilelikte baş ağrısı tedavisi için kompres uygulaması yapabilirsiniz. Başınızın yanlarına, gözlere, alın bölgesine, kafa tasının tabanına sıcak veya soğuk olarak yapacağınız kompres ağrının hafiflemesi konusunda etkili olacaktır. Düzenli beslenme hamilelik döneminde birçok konuda faydalı olduğu gibi aklınıza gelmese de hamilelikte baş ağrısı konusunda da oldukça faydalıdır. Düşük kan şekerinin neden olduğu baş ağrısının önüne geçebilmek için küçük öğünlerle sık beslenme önerilmektedir. Midenin asla boş olmaması için kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Su kaybını önleyebilmek için bol su tüketmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Boyun bölgesindeki, omuzlardaki ve sırt kaslarındaki gerginliği azaltmak için masaj uygulaması yapılması da hamilelikte baş ağrısı tedavisi için etkili olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56