• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı   Anne adaylarının hamile kalmadan önce de hayatları boyunca dikkat ettikleri gibi hamile kaldıktan sonra da dikkat etmesi gereken konulardan birisi hamilelik döneminde ilaç kullanımı. Toplumda hamilelikte ilaç kullanan kadınlara karşı önyargı vardır çünkü hamilelik dönemi dışardan müdahalenin en az olması gerektiği dönemdir. Dışardan bir müdahale olacaksa mutlaka bunun belirli kurallar […]

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı

 

Anne adaylarının hamile kalmadan önce de hayatları boyunca dikkat ettikleri gibi hamile kaldıktan sonra da dikkat etmesi gereken konulardan birisi hamilelik döneminde ilaç kullanımı. Toplumda hamilelikte ilaç kullanan kadınlara karşı önyargı vardır çünkü hamilelik dönemi dışardan müdahalenin en az olması gerektiği dönemdir. Dışardan bir müdahale olacaksa mutlaka bunun belirli kurallar çerçevesinde olması gerekir. Bu kurallar dışında hareket edilip ilaç kullanıldığında bebekte ve annede komplikasyonlar gelişme olasılığı vardır.

 

Gebelik dönemi anne açısından vücudun en hassas olduğu dönemlerden biridir. Bu nedenle anne vücudundaki ağrı sızı ve şikayetleri önleyemediği boyuta geldiğinde doktora başvurur. Doktor belirli kurallar çerçevesinde ve hamileliğin haftasına göre uygun ilaçlarla tedaviye başlar. İlaç hamilelik döneminde bir öncelik değildir ancak hamileyken hastalanan anneye ilaç verilmesi zorunluysa anne için bu ilaçlar verilir.

 

 İlaç Kullanılmaması Gereken Evreler

 

Annenin hamilelikte olduğunca ilaçtan uzak durması gerekir ancak gerekli görülen durumlarda ilaç kullanmalıdır. Yine de bebek için riskin en yüksek olduğu bir evre bulunmaktadır. Bu evrede ilaç kullanımı çocukta çeşitli rahatsızlıklarla doğma, hastalıklar yaşama gibi sorunlar doğurabilir.

 

Bu zaman dilimi anne karnındaki 31. gün ile 71. gün arasıdır. Aynı zamanda annenin hamile olduğunu bilmediği ilk erken gebelik haftasında kullandığı ilaçlar embriyo için hayati tehlike taşıyabilir. Bu durumlarda bebek için ya hep ya hiçtir; ya ölür, ya da ilaçtan etkilenmez. 10 haftalık gebelik yaşayan bir kadın için 10. haftada ilaç kullanımı da bebek açısından risklidir.

 

 Doktorlar Neye Göre Karar Verir?

 

Anne adayına şikayetlerine yönelik olarak ilaç verilip verilmeyeceğine doktor karar verir. Doktorun bu kararında bebeğin kaç haftalık olduğu, genel sağlık durumu, ilacın yararının mı zararının mı çok olduğu gibi sorular etkili olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56