• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Belirtileri Ve Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik Belirtileri Ve Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik Belirtileri Ve Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?   Erken Hamilelik Nedir?   Erken hamilelik, yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar olmaktadır. Buda erken hamilelik ya da erken gebelik olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu dönemlerde az oluşan hormonlardan dolayı hamilelik anlaşılmamaktadır. Fakat vücutta birçok belirtiler ortaya çıkarmaktadır.    Acaba Hamile Olabilir Miyim?   Genel olarak bakıldığı zaman […]

Hamilelik Belirtileri Ve Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

 

Erken Hamilelik Nedir?

 

Erken hamilelik, yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar olmaktadır. Buda erken hamilelik ya da erken gebelik olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu dönemlerde az oluşan hormonlardan dolayı hamilelik anlaşılmamaktadır. Fakat vücutta birçok belirtiler ortaya çıkarmaktadır.

 

 Acaba Hamile Olabilir Miyim?

 

Genel olarak bakıldığı zaman hamilelik belirtileri ilk 4 haftada çok fazla anlaşılmamaktadır. Yani belirtilerini çok fazla göstermemektedir. Fakat vücutta oluşan hormonların yükselmesi ile bazı hamilelik belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Yumurtalar sağlıklı olarak döllenmeye başladığı zaman ve gebelik oluşmaya başladığı an vücut hormon salgılamaya başlar. Bunun adına da HCG adı verilmektedir. HCG hormonu kanda ve idrarda az miktarda bulunmaktadır. Gebelik döneminde ise artış gösterdiği zaman, ancak kan ve idrar tahlillerinde anlaşılmaktadır.

 

Bu şekilde gebe olduğunuzu anlayabilirsiniz. Eczanelerden almış olduğunuz gebelik testleri güvenirlik ve doğruluk oranları az olduğu söylenmektedir. Eczaneden aldığınız testleri sadece adet gecikmesinden 10 gün sonra yapmanız daha yararlı olacaktır. Fakat sonuçtan daha iyi sonuç alabilmek için mutlaka kan testi yapmanız faydasını daha iyi gösterecektir. Erken hamilelik belirtileri kişiden kişiye fark göstermesine rağmen kanıtlanmış ve kesinleşmiş belirtileri de mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

 Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 

-Adet gecikmesi: İlk olarak en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşıyor iseniz gebe olma ihtimaliniz olmaktadır. Bunun yanı sıra, normalden daha açık bir renkte kanama oluşuyor ise buda gebeliğe bir işarettir.

 

-Karın sancısı: Karın sancıları adet dönemindeki gibi bir sancıya benzemektedir. Fakat ikisi de aynı değildir. Yoğun bir şekilde mide bulantısı yaşayan kişilerin daha fazla iştah kaybı görülmektedir. Hamilelik belirtisinde akıntı süt renginde ve beyaz akıntılar meydana gelmektedir.

 

-Baş ağrıları: Baş ağrısı hamileliğin belirgin özelliklerinin arasındadır. Kan basıncı yükselmesinden ve değişmesinden dolayı olmaktadır.

 

-Göğüslerde ağrı: Hamilelik belirtilerinde sıkça görülen ve rastlanan bir durumdur. Göğüsler aşırı derecede hassasiyet ve ağrı meydana gelmektedir.

 

-Mide Bulantıları: Hamileliğin en sık rastlanan belirtilerindendir. Mide bulantısı çok fazla rahatsız edici duruma ve kusmalar meydana gelmesi ile başlar. Özellikle sabah bulantıları ile oluşmaktadır.

 

-Sık İdrara Çıkmak: Normalden fazla idrara çıkmak erken hamile belirtilerinin arasındadır.

 

 Hamileliğe Kesin Emin Olmak İçin Ne Yapılır?

 

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişmesinden dolayı bu birçok belirtilerde bazen oluşmamaktadır. Bu nedenle kesin emin olabilmek için mutlaka kan testleri ve idrar testleri yapılmalıdır. Bu sayede hamile olduğunuzu kontrol etmiş olursunuz. Bunun yanı sıra, adet gecikmesinden 10 gün sonra hamilelik testi de yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi edinmek ve benzer makaleler okumak için iyigelen.net web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56