• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Evde Saç Boyamanın Pratik Yolları

Evde Saç Boyamanın Pratik Yolları

Bazı zamanlarda saçların boyanması gerekir ama bunu için ne kuaföre gidecek zaman olur ne de bu iş için harcayacak para. Basit bir dip boyama işlemi için bile çok büyük rakamlar karşınıza çıkarılabilir. Böyle durumlarda akla gelen ilk şey ben saçımı neden evde kendim boyamıyorum olur. Evde saç boyama işlemi maliyetine bakıldığında gerçekten oldukça cezp edicidir. […]

Bazı zamanlarda saçların boyanması gerekir ama bunu için ne kuaföre gidecek zaman olur ne de bu iş için harcayacak para. Basit bir dip boyama işlemi için bile çok büyük rakamlar karşınıza çıkarılabilir. Böyle durumlarda akla gelen ilk şey ben saçımı neden evde kendim boyamıyorum olur. Evde saç boyama işlemi maliyetine bakıldığında gerçekten oldukça cezp edicidir. Ancak eğer neyi nasıl yapacağınızı bilmeden böyle bir işleme kalkışmışsanız sonuç sizi mutsuz edecek bir tabloya dönüşebilir. Bu sebeple yazımızda evde saç boyamanın pratik yolları ile ilgili verdiğimiz önerileri ve adımları dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

Boya Seçimi

Saç boyası alırken ihtiyaç duyulan miktar kişiden kişiye değişebilir. Alacağınız boya kutusu miktarına saçınızın uzunluğu ve saç tellerinizin kalınlığına göre karar verebilirsiniz. Normalde kısa saçlarda bir kutu boya yeterli görülmektedir. Ama saçlarınız uzunsa en az iki kutu boya hazırda bulundurulmalıdır. Saçın uzunluğunun yanında yoğunluğu da oldukça önemlidir. Kısa ancak gür ve kalın telli saçlarınız varsa yine bir buçuk ya da iki kutu boya gerekli görülebilir.

Boya kutusunda bulunan oksidan özellikle peroksit açıcı malzemelerde yine boya miktarına bağlı olarak eşit şekilde boyaya karıştırılmalıdır. Eğer peroksit gereğinden fazla eklenirse saçınızın yıpranmasına ve hatta yanmasına sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Bu sebeple dikkatli olunmasında fayda vardır. Ayrıca seçeceğiniz peroksit maddenin volüm seviyesinin 10 üzerinde olmaması da saçların yıpranmaması için oldukça önemlidir.

Saç boyası seçerken saçınıza en uygun olan tonu almanız hem boyama sonrasında daha iyi sonuç almanızı hem de açıcı malzeme kullanmanıza gerek kalmadan saç boyama işleminizi tamamlayabilmenizi sağlayacaktır. Renk değişimi yapılacağı ya da daha koyu tondan açık tona geçileceği zaman açıcı uygulanması zorunlu bir hal almaktadır.

Boyama Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Boyama öncesi yapılması gereken ilk işlem aslında alınan boyanın üzerindeki kullanma talimatını iyice okumak olmalıdır. Boyanın saç uygulanması, saçta bekletilmesi süresi, yıkanması ve sonrasında bakım yapılması boya markalarına göre değişiklik göstermektedir.

Genellikle kadınlar saç rengi değişiminden sonra saç modelinde de değişiklik arzu ederler. Eğer böyle bir durum söz konusu ise ve saç modeli mevcut halinden çok daha kısa olacaksa boyama öncesinde kesim işleminin yapılması önerilmektedir.

Saçların boyanmasına aniden karar verilmediyse bir ya da iki gün öncesinde saç güzelce yıkanmalı ve sonrasında boyama işlemine kadar hiçbir şekilde yıkanmadan ve şekillendirici sürmeden beklenmelidir. Bu şekilde saçın kendi doğal oluşturduğu yağ tabakası ile boyaya girmesi, hem yıpranmasının azaltılması hem de daha doğal bir sonuç alınması amaçlanır. Yıkama işleminden hemen sonra boyama yapılması saça ve saç derisine zarar verebilmektedir.

Uygun boya seçimi yapıldıktan ve boya hazırlandıktan sonra uygulamaya geçmeden önce ciltte leke kalmaması için alın çevresi, kulak çevresi ve ense bölgesine vazelin ya da yağlı bir krem ile koruyucu tabaka oluşturmakta fayda vardır. Bu şekilde cildin boyanması engellenir, boyansa bile daha kolay temizlenmesi sağlanır.

Boyama İşlemi

 • Boyama işlemine başlamadan önce kullanılacak malzemeleri hazırlamak gerekmektedir. İhtiyaç duyulan malzemeler boya karıştırma kabı, boyama fırçası, tarak, eldiven ve önlük olarak sıralanabilir.

 

 • Boya, kullanım kılavuzuna uygun olacak şekilde karıştırma kabına alınarak hazır hale getirilir.

 

 • İşlem başından sonuna karda eldiven kullanılması gerekmektedir.

 

 • Boyama öncesi saçlar düzgünce taranmalıdır. Eşit boyama yapılabilmesi ve daha kolay uygula için saçların parçalara ayrılarak boyamaya hazırlanması daha uygun olacaktır. Bu işlem yapılırken olması gereken öncelikle saçların alttan ve üstten iki eşit parçaya ayrılmasıdır. Sonra ayrılan bu parçaları da kendi içinde daha küçük gruplara bölerek boyamaya geçmektir.

 

 • Fırça ya da tüp yardımıyla boya saça sürülür. Eşit dağılım sağlanması için tarak yardımıyla boya tüm saça yedirilir. Uzun süreli tarama işlemi saç tellerinin açılmasını ve boyanın daha iyi tutmasını sağlar.

 

 • Boyama işlemi saç diplerinden uçlara doğru olacak şekilde yapılır. Tüm saç boyandıktan sonra saçlar etrafa değmemesi için bir toka yardımıyla tutturulur.

 

 • Boyama bitince ıslak bir bez yardımıyla cilde bulaşan boyalar silinerek temizlenmelidir. Bekleme süresi her boya kutusu üzerinde yazar. Boyamaya başlandığında ve boyama bittiğinde şeklinde ifade edilen sürelerde yıkama işlemi için beklenir.

 

 • Süre bitiminde mutlaka saçlar yıkanmalıdır. Daha fazla beklemek ya da uyumak gibi hataya düşmeyiniz.

 

 • Yıkama işleminde çok sıcak ya da çok soğuk su tercih edilmemeli suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Boya tamamen duru su gelene kadar saçtan arındırılmalı ve sonrasında şampuanlama ve kremleme aşamasına geçilmelidir.

 

 • Yıkama işlemi sonrasında saçları güzelce kurulayıp istenilen şekil verilebilir.

 

 • Saç boyama işlemi sonrasında ciltte kalan lekeleri çıkarmak için limon suyu ve ya sigara külü kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56