• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerin Dişi Nasıl Çıkar?

Bebeklerin Dişi Nasıl Çıkar?

Bebeklerin Dişi Nasıl Çıkar?   Bebekler genel olarak 6,7 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Her bebekte diş çıkarma zamanı farklıdır. Bu farklılık genetik ile alakalıdır yani anne ve babanın diş çıkarma süresi ile bebeğin diş çıkarma süresi doğru orantılıdır.    BEBEKLERİN DİŞİ NASIL ÇIKAR   Çoğunlukla ilk olarak alt kesici dişler patlar. Genelde ilk dişin çıkmasının […]

Bebeklerin Dişi Nasıl Çıkar?

 

Bebekler genel olarak 6,7 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Her bebekte diş çıkarma zamanı farklıdır. Bu farklılık genetik ile alakalıdır yani anne ve babanın diş çıkarma süresi ile bebeğin diş çıkarma süresi doğru orantılıdır.

 

 BEBEKLERİN DİŞİ NASIL ÇIKAR

 

Çoğunlukla ilk olarak alt kesici dişler patlar. Genelde ilk dişin çıkmasının ardından her ay bir diş patlar. Alt ve üst kesicilerin çıkmasından sonra köpek dişi, ardından azı dişleri çıkar. İlk dişin patlamasından sonra genellikle 30 ay bittiğinde ağızdaki diş sayısı 20’ye tamamlanmış olur.

Ön dişler 6-10. ayda, yan dişler 9-12. ayda, köpek dişleri 15-21. ayda, birinci azılar 13-18. ayda, ikinci azılar ise 24-33. aylarda belirmeye ve çıkmaya başlar.

 

 DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ

 

Bebeklerin diş çıkarırken bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler: ağızdan salya akıtma, huysuzluk, ağrı, yanakta kızarıklık, ishal, hafif ateş, uykusuzluk, iştahsızlık, kulakta ağrı ve kaşıntıdır. Bu belirtiler sadece diş çıkarma belirtisi olarak sanılıp ihmal edilmemesi, anne ve babanın anormal gördüğü bir durumda hekime başvurmaları gerekmektedir.

 

 DİŞ ÇIKARAN BEBEK NASIL RAHATLATILIR

 

Diş çıkarma sürecinde bebeklerin dişleri kaşınır. Bu kaşıntı için diş kaşıntısı için üretilmiş aparatlar eczaneden alınıp kullanılabilir. Diş çıkarma döneminde soğuk meyve sebze ya da meyve püreleri verilerek hem iştah arttırılabilir hem de soğuk gıda, diş etlerindeki ağrı ve kaşıntıyı azaltır. Diş çıkarırken ishal olan bebeklerde kaybedilen sıvı miktarının geri alınması için özellikle bol miktarda sıvı ve su tükettirilmelidir.

 

Diş çıkarma döneminde bebeğin emzirilmesi diş ve çene için olumlu etki gösterir. Emzirilen bebeğin çenesi daha kuvvetli ve çıkan dişleri daha sağlıklı olur.

 

 BEBEKLERİN DİŞİ NASIL TEMİZLENMELİ

 

İlk dişin çıkmasının ardından yemeklerden sonra bebeklerin dişi temiz bir tülbent ile ıslatıp silmek suretiyle temizlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56