• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bebeklere Güneş Kremi Sürülür Mü?

Bebeklere Güneş Kremi Sürülür Mü?

Bebek bakımı özellikle ilk bebek olması durumunda hem anne hem de baba için farklı telaşların bir arada yaşanmasının önünü açmaktadır. Farklı kaynaklardan araştırmalar yapılmakta, büyüklere danışılmakta ve en doğru karar alınmaya, uygulanmaya çalışılmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarını kendisini fazla hissettirdiği dönemlerde yetişkinler kendilerini güneş kremleri ile korurken bebekler ne yapacak? Bebeklere güneş kremi sürülür mü ve […]

Bebek bakımı özellikle ilk bebek olması durumunda hem anne hem de baba için farklı telaşların bir arada yaşanmasının önünü açmaktadır. Farklı kaynaklardan araştırmalar yapılmakta, büyüklere danışılmakta ve en doğru karar alınmaya, uygulanmaya çalışılmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarını kendisini fazla hissettirdiği dönemlerde yetişkinler kendilerini güneş kremleri ile korurken bebekler ne yapacak? Bebeklere güneş kremi sürülür mü ve güneş kreminin bebek cildine faydaları – zararları hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sahilde veya şehirde olmanız fark etmeksizin özellikle yaz aylarında bebek bakımına normalden daha fazla dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. İnsanlar arasında genellikle bebek 6 aylık olmadan cildine güneş kremi sürmenin yararlı olmayacağı yönünde düşünce olsa da bakalım bu ne kadar gerçek? Uzmanların bu konudaki görüşleri 6 aydan daha küçük bebeklere güneş kremi sürerek onu zararlı ışınlardan korumak yerine mümkünse onları daha da büyüyene kadar güneş ışınlarına maruz bırakmamak yönündedir. Bunun mümkün olmayacağı deniz kenarı gibi yerlerde olmanız halinde gölgede, mümkünse şemsiye altında bebeğinizi tutun. 6 aydan daha küçük bebeklerin cildine güneş kremi sürmek yerine onların terlemesine neden olmayacak yapıda uzun kollu kıyafetler giymesini sağlayın. Yetişkinlerin vücutları tarafından kolayca emilen kremler bebeklerin ciltlerinin henüz hassas olması nedeniyle kolaylıkla emilemez. Kremlerin bebeklerin ciltleri tarafından emilemiyor olması çeşitli kimyasal reaksiyonlara neden olabilir.

Yaz aylarında 11:00 – 14:00 saatleri arası yani yetişkinler için dahi güneş ışınlarının tehlikeli olduğu zaman diliminde bebeğinizi dışarıya çıkarmayın. 6. aydan itibaren bebekler daha önceki aylara göre daha da hareketlenirler. Bu hareketlenme nedeniyle bebeğinizi güneş ışınlarından korumak adına bir miktar koruyucu kullanmanız gerekiyorsa mutlaka uzman bir hekime danışın. Hekim aracılığıyla bebekte kullanacağınız koruyucunun miktarını tespit edin. Koruyucuyu özellikle ilk defa kullanacağınız durumda bebeğin tüm cildine tatbik etmek yerine öncelikle belirli bir alanda test ederek herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini kontrol edin. Kullanmış olduğunuz koruyucu yaklaşık olarak 2 saatte bir yenileyin, güneş kreminin alerji içermeyen, bebek cildine uyumlu ve koruma faktörü açısından en az SPF 15 olan bir ürün olmasına dikkat edin.

Küçük Bebekler İçin Güneşten Korunma Önerileri

Bebeklere Güneş Kremi Sürülür Mü sorusuna cevap verdikten sonra farklı yollarla güneşten korunma önerileri hakkında da detaylar paylaşmamız gerekiyor.

 • Bebeğin 6 aylıktan daha küçük olması durumunda güneşe çıkarmamaya özen gösterin.
 • Güneş koruyucu bir krem kullanmanız gerekiyorsa uzman bir hekime danışarak hareket etmeli ve koruyucunun bebeğinizi kesinlikle tam anlamıyla korumayacağını bilmelisiniz.
 • Terletmeyen, ince ve rahat kıyafetlerle vücudunu tamamen örtmesini sağlayarak bebeğinizi güneşten koruyabilirsiniz.
 • Kıyafet seçiminde kumaşın şeffaf, güneş geçirecek derecede delikli olmamasına özen gösterin.
 • Mutlaka şapka tercih edin ve şapkanın bebeğin ensesini ve tüm kafasını koruduğundan emin olun.
 • Bebeği aşırı su kaybından ve güneş yanıklarından mümkün olduğunca korumaya çalışın. Bebek güneş ışınlarına normalden fazla maruz kaldığında huzursuz olup ağlayacak ve cildinde kızarıklıklar meydana gelebilecektir.
 • Bebeğin emmeye devam ettiği dönemlerde güneşe çıkarılmasının gerektiği durumlarda güneşe çıkmadan önce emzirilmesini sağlayın.
 • Bebeğin olması gerektiğinden daha az idrar yapıyor olması özellikle güneş ışınlarına maruz kalacağı dönemde daha çok sıvıya ihtiyacı olduğunun göstergesidir.
 • Güneş koruyucu kremlerinin sinek koruyucu spreyler ile aynı anda kullanılması yanlıştır. Bunlardan herhangi birini kullanmanız halinde mümkün olduğunca bebeğin kolunu ağzına götürmemesine özen gösterin.
 • Bebeklerin 6 ay öncesi dönemlerinde ciltlerin oluşabilecek güneş yanıklarının yıllar sonra cilt kanseri riskini arttırdığını unutmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56