• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklere Besin Takviyesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklere Besin Takviyesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklere Besin Takviyesi Ne Zaman Yapılmalıdır?   Bebekler, ilk 6 ay anne sütüyle beslenirler. Bu dönemde, eğer anne sütü bebeğe yeterli geliyorsa hiçbir takviyeye gerek yoktur. Çünkü anne sütünde bulunan besin değeri, dışarıdan alınan besinlerden daha faydalıdır. Normalde 6. aydan itibaren yavaş yavaş ek besinlere başlanabilir. Anne sütü, bu süre içinde bile yetmiyorsa takviyeye mamayla […]

Bebeklere Besin Takviyesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Bebekler, ilk 6 ay anne sütüyle beslenirler. Bu dönemde, eğer anne sütü bebeğe yeterli geliyorsa hiçbir takviyeye gerek yoktur. Çünkü anne sütünde bulunan besin değeri, dışarıdan alınan besinlerden daha faydalıdır. Normalde 6. aydan itibaren yavaş yavaş ek besinlere başlanabilir. Anne sütü, bu süre içinde bile yetmiyorsa takviyeye mamayla başlanabilir. Öncelikle yapılması gereken ise, anne sütünü arttırıcı yolların denenmesi. Bu da mümkün değilse o zaman takviye gerekir elbette.

 

Anne sütü ve mama bulunmadığı durumlarda inek sütü kullanılacaksa, ilk verirken süt yarıya yarıya sulandırılmalı. 1 çay bardağı sulandırılmış süt için, 1 silme tatlı kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı bitkisel sıvı yağ eklenir. Şeker ve yağ eklemesi, sadece süt sulandırıldığı dönemde azalan karbonhidrat ve yağ açığını kapatmak için yapılır.

 

 Takviye Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Her yeni besine birkaç tatlı kaşığı gibi küçük miktarlarda başlanmalı, yavaş yavaş artırılmalıdır. Bir kere de birden fazla ek besine başlanmamalı, yeni besin birkaç gün sonra denenmelidir. Eğer bebek, yeni denenen besinin tadını beğenmediyse ya da ishal, kusma, alerji geliştiğinde bir süre beklenmeli, daha sonra tekrar denenmelidir. Yeni besin bebek açken verilmelidir.

 

Ailesinde besin alerjisi olan bebeklere çilek, domates, balık, yumurta gibi besinler 12. aydan önce verilmemeli. 12. aydan önce bal, bakla, tuz ve bitki çayları da verilmemelidir. Yemek suları ve et suları tek başına ek besin yerine geçmez. Bebeğin yiyecek seçimine dikkat edilmeli, ısrarcı olunmamalı.

 

Bebek belirli bir besini yemek istemiyorsa farklı lezzet ve şekilde denenmeli ya da bunun yerine geçen farklı besinler verilmeli. Yeme hızını da bebeğin belirlemesine izin verilmeli. Bebek, istediği zaman veya doyduğunda yemeği bırakır. Bu konularda anne aceleci ve ısrarcı olmamalı. Her şeyin anahtarı; sevgi, ilgi ve sabırdır!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56