• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Biyotinidaz Eksikliği

Bebeklerde Biyotinidaz Eksikliği

Sağlık bakanlığı yeni doğan bebeklerin gelişimine yönelik bozuklukların tespiti ve tedavisi konusunda ve bebeklerde gelişimi engelleyecek, çeşitli kusurlara ve sağlık sorunlarına neden olabilecek, ilerleyen yaşlarında ise tedavisi olmayan bir takım zihinsel ve bedensel rahatsızlıklara neden olabilecek fenilketonüri, biyotinidaz eksiklik taramalarını gerçekleştirmektedir. Bu taramaları Ulusal Tarama Programı kapsamında ülke genelinde tüm illerde ayrım yapmaksızın sağlık kuruluşları […]

Sağlık bakanlığı yeni doğan bebeklerin gelişimine yönelik bozuklukların tespiti ve tedavisi konusunda ve bebeklerde gelişimi engelleyecek, çeşitli kusurlara ve sağlık sorunlarına neden olabilecek, ilerleyen yaşlarında ise tedavisi olmayan bir takım zihinsel ve bedensel rahatsızlıklara neden olabilecek fenilketonüri, biyotinidaz eksiklik taramalarını gerçekleştirmektedir. Bu taramaları Ulusal Tarama Programı kapsamında ülke genelinde tüm illerde ayrım yapmaksızın sağlık kuruluşları vasıtası ile yapmaktadır. Yazımızın devamında halk arasında pek dillenen bir durum olmamasına rağmen bilginiz olması açısından bebeklerde biyotinidaz eksikliği detaylarını paylaşacağız.

Bebekler doğduğunda topuklarından alınan kan, hastanelerin metabolizma birimine gönderilerek burada detaylı taramadan geçiriliyor ve çocuğun gelişimini engelleyecek kanda ki vitamin eksikliği bu şekilde tespit ediliyor. Bebeğin doğumunu takip eden 8 gün içerisinde topuktan kan alınarak bu testin yapılması büyük önem arz ediyor. 8 gün geçmiş ve hala topuk kanı alınmamış ise, en yakın sağlık kuruluşuna giderek işlemi gerçekleştirmek gerekiyor.

Son 1 yılda doğan 1.300.000 bebeğin yaklaşık 317 tanesinin kan taramasında biyotinaz eksikliği çıkmıştır. Bu bebekler daha ileri bir tanı konması ve tedavisine başlanması için en yakın sağlık kuruluşlarına yönlendirilmişlerdir. Ulusal Tarama Programı sorumluları bebekten ilk 24 saatte alınan kanın doğru sonuç vermeyeceğini belirtmişlerdir. İdeal süre ise 3 ile 5 gün arası olarak ifade edilmiştir. Kanın taranmasından sonra biyotinidaz eksikliği bulunan bebeklerin ailelerine haber verilmekte ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir. Biyotinidaz eksikliği olmayan bebeklerin ailesine ise bildirim yapılmamaktadır.

Bazı durumlarda bebek topuğundan alınan kan yetersiz olmaktadır. Bu gibi durumlarda bebekten tekrar kan alınarak 2. Kez taramaya sokulur. 2. Taramada da sonuç negatif çıkarsa aileye bildirimde bulunulmaz. Bu nedenle ailelerin adres ve iletişim bilgilerini sağlık kurumuna doğru şekilde vermeleri iletişim açısından son derece önemlidir.

Biyotinidaz Eksikliği Ne Anlama Geliyor;

Biyotinidaz Eksikliği: Biyotinidaz adlı enzimin doğuştan vücut tarafından üretilmemesi, yeterli miktarda biyotin vitamini işleyemeyen vücutta çeşitli bozukluklar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Biyotin eksikliği çeşitli cilt bozukluklarına, kasılma nöbetlerine, görme ve işitme kayıplarına ve bebekte gelişme geriliğine neden olarak ölüme dahi sebep olabilmektedir. Biyotin eksikliğinin tabii ki tedavisi vardır. Bebeğe belirlenen ölçüde biyotin hapı verilerek, bu vitamini dışarıdan sağlanmasına çalışılır. Hayatı boyunca bu hapı kullanmak zorunda olan kişiler normal bir yaşam sürdürebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56