• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebekler Neden Hapşırır?

Bebekler Neden Hapşırır?

Özellikle ilk çocuğu olan ebeveynler bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren daha heyecanlı, daha telaşlı olmaktadır. Bebeğim neden öksürdü, bebekler neden hapşırır ve bebeğim neden ağlıyor ve benzeri onlarca sorunun cevaplarını gerek insanların tecrübelerinden faydalanarak, gerek iç güdülerinden yararlanarak bulmaya çalışmaktadırlar. Bebeğin yaşamsal refleksleri konusunda tetikte olmaları çok normal olan ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken detaylar arasında ağlama, […]

Özellikle ilk çocuğu olan ebeveynler bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren daha heyecanlı, daha telaşlı olmaktadır. Bebeğim neden öksürdü, bebekler neden hapşırır ve bebeğim neden ağlıyor ve benzeri onlarca sorunun cevaplarını gerek insanların tecrübelerinden faydalanarak, gerek iç güdülerinden yararlanarak bulmaya çalışmaktadırlar. Bebeğin yaşamsal refleksleri konusunda tetikte olmaları çok normal olan ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken detaylar arasında ağlama, soluk alıp verme, emme, esneme, el – kol ve ayaklarını hareket ettirme, hıçkırma, yüzünü buruşturma, hapşırma ve öksürük gibi unsurlar yer almaktadır.

Anne ve babaların her ne kadar bebekleri konusunda titiz olmaları gerekiyorsa da bebekler için tek başına hapşırık telaş edilmesi gereken durum değildir. Bebeklerin sıkça hapşırmaları oldukça normaldir. Bebeklerin hapşırmalara vücutlarının vermiş oldukları normal bir reaksiyondur. Bebeklerde hapşırık burun mukozasının uyarılmasıyla gerçekleşmektedir.

Bebeklerin Hapşırdıkları Durumlar

  • Kalorifer sistemiyle ısıtılan evlerde toz ve kuru hava hakim olabilmektedir. Toz ve kuru havanın etkisi kaloriferli evlerde yaşanması durumunda bebeklerin çok sık hapşırmasına neden olmaktadır.
  • Bebeklerin vücutlarının oldukça hassas olmaları ve bağışıklık sistemlerinin henüz yeni gelişiyor olması nedeniyle hafif dereceli ısı değişikliklerinde dahi hapşırma gözlenmektedir.
  • Burun mukozalarının uyarılmasıyla ortaya çıkan bebeklerde hapşırık güneş ve ışığa maruz kalmalarına bağlı olarak uyarılmakta ve sık bir şekilde tekrarlanmaktadır.
  • Yeni doğan bebeklerde bebeğin genzine kaçanları temizlemek için yapmış olduğu uygulama genellikle hapşırmaktır. Bu temizlik işlemi için yeni doğan bebekler sık hapşırmaktadır.

Bebekler özellikle burun mukozalarının hassas olması nedeniyle sık hapşırır. Burun mukozalarının hassas olması nedeniyle elbesilerden uçuşan ve gözle görülmeyen toz zerrecikleri dahi onların hapşırmasına vesile olmaktadır. İşte tüm bu detayların ışığı altında tek başına hapşırmak ve bebek neden hapşırır sorularının cevapları çok çetrefilli değildir. Korkulacak bir neden olmaması nedeniyle özellikle annelerin yaptıkları telaş vesveseden öteye geçmemektedir. Bebeklerde öksürük, nezle, ateş gibi durumlarla buna benzer farklı durumlar görülmedikçe hapşırma esnasında sadece izlenmelidir. Bebeğim hapşırdı soğuk mu aldı, üşüttü mü demek yersiz olmaktadır. Bebeğinizin sizler için değerli olduğunu biliyoruz ve herhangi bir konuda paniğe kapılmadan gerektiğinde doktora başvurmanız gerekliliğini vurguluyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56