• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bebek Kakasında Kan Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebek Kakasında Kan Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kabızlık, makat çatlağı, çeşitli enfeksiyonlar ve hemoroid gibi nedenler bebeklerin kakasında kan ile karşılaşılmasına, bebekte makattan kan gelmesine neden olabilir. Bebek Kakasında Kan Neden Olur, Nasıl Geçer sorusunun cevabını inceleyeceğimiz bu yazımızda öncelikle bebeğin dışkısında kan olmasının, makattan kan gelmesinin en sık rastlanan nedenlerinden bahsedelim; Kabızlık Peklik olarak da adlandırılan kabızlık bebeklerde sık rastlanılan sağlık […]

Kabızlık, makat çatlağı, çeşitli enfeksiyonlar ve hemoroid gibi nedenler bebeklerin kakasında kan ile karşılaşılmasına, bebekte makattan kan gelmesine neden olabilir. Bebek Kakasında Kan Neden Olur, Nasıl Geçer sorusunun cevabını inceleyeceğimiz bu yazımızda öncelikle bebeğin dışkısında kan olmasının, makattan kan gelmesinin en sık rastlanan nedenlerinden bahsedelim;

Kabızlık

Peklik olarak da adlandırılan kabızlık bebeklerde sık rastlanılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bebeklerin genelinde günde birden fazla dışkılama görülebileceği gibi hiç olmadığı günler de yaşanabilir. Peklik durumu bebeklerin dışkısının sert olmasına neden olacağı için bağırsaklardan geçiş zor bir hal alır. Dışkının sertleşip bağırsaklardan geçişinin güçleşmesi ise makat bölgesinde tahrişe, bu bölgede yırtılmaya yol açacağı için bebeklerde kakayla beraber kan görülür.

Makat Bölgesinde Aşınma ve Tahriş

Kuru ve sert dışkılar makatın tahriş olmasına neden olacağı için bebek kakasında az miktarda kırmızı kan görülebilir. Bebeğin dışkısında veya bezinde karşılaşabileceğiniz bu durumun tıp dilinde adı füssürdur ve uzun sürmeden 1 – 2 gün içerisinde geçmektedir.

Alerjik Reaksiyon

Formül mamalar ve süt bebeğin henüz gelişmekte olan bağırsak sisteminde içeriğindeki protein ve farklı malzemeler nedeniyle alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Alerjik reaksiyona bağlı olarak ortaya çıkan iltihap bebeklerin kakasında kan görülmesine neden olur. Bahsedilen alerjik reaksiyon kan haricinde sümüksü bir akıntıya da neden olmaktadır.

Enfeksiyon

Bebeğin dışkısına kana neden olan durumlar arasında çeşitli enfeksiyonlar da yer almaktadır. Bu konuda özellikle kanlı ishalin sıkıntılı bir sürecin işareti olabileceği unutulmamalı ve kanlı ishale sebep olan enfeksiyonun tespiti açısından mutlaka uzman kontrolüne başvurulmalıdır.

Bebeklerde Kakada Kan Olmasının Diğer Nedenleri

 • Anne sütünün olması gerekenden fazla tüketilmesi
 • Bebeğin anneyi emerken annenin memesinde olabilen çatlaktan kan emmesi
 • C. difficile ve salmonella gibi bakteriler
 • Alerjiye neden olan gıdalar
 • Bağırsak düğümlenmesi ve kolit gibi çeşitli bağırsak problemleri
 • Geçici laktoz intoleransı durumu

Bebek Dışkısında Kan Görüldüğünde Yapılması Gerekenler

Bebeklerde makattan kan gelmesi, kakasında veya bezinde kana rastlanması halinde kısa sürede doktora başvurulması en doğru hareket olacaktır. Doktor tarafından gerçekleştirilecek testler kanın neden orada olduğu konusunun ortaya çıkarılması ve gerekli tedavi aşamalarının uygulanması açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56