• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebek İçin Yoğurt Mayalama Tarifi

Bebek İçin Yoğurt Mayalama Tarifi

Bebek İçin Yoğurt Mayalama Tarifi   Pek çok anne bebeğini beslerken her şeyin en doğalını en sağlıklısını yedirmeyi ister. Yoğurt da en sağlıklı, en yararlı besinlerin ilk sırasında yer almaktadır.    En sağlıklısı hangisi?   Peki, bakkallardan, marketlerden aldıklarımız ne kadar sağlıklı ve ne kadar doğal? Hazır alınan yoğurt mu evde kendimizce mayaladığımız mı? Tabi […]

Bebek İçin Yoğurt Mayalama Tarifi

 

Pek çok anne bebeğini beslerken her şeyin en doğalını en sağlıklısını yedirmeyi ister. Yoğurt da en sağlıklı, en yararlı besinlerin ilk sırasında yer almaktadır.

 

 En sağlıklısı hangisi?

 

Peki, bakkallardan, marketlerden aldıklarımız ne kadar sağlıklı ve ne kadar doğal? Hazır alınan yoğurt mu evde kendimizce mayaladığımız mı? Tabi ki hazır alınan yoğurtlar için sağlıksız diyemeyiz ama ev ortamında yapılan yoğurdu diğerleriyle kıyaslayamayız bile.

 

 Bebek için yoğurt mayalama tarifi ;

 

Gelin bebeklerimiz için bu sağlıklı besinin en doğalını kendimiz yapalım;

1 litre süt ( açık süt daha makbul )

2 yemek kaşığı maya ( daha önce yapılmış yoğurt)

1 çay kaşığının ucu kadar toz şeker (ya da 1 küp şeker )

 

Açık süt diye tabir ettiğimiz süt kullanmak daha makbul ama eğer bulma imkanımız yoksa artık yoğurtluk sütler satılıyor onlarla da yapılabilir. İşe ilk önce sütü kaynatmakla başlıyoruz. İyice kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyoruz. Mayalama ısısı diye bilinir genelde tabi ki bu ısıyı bilmeyenler için söylemek gerekirse; küçük parmağımızı batırıp çıkardığımız da hafif yanmayı hissettiğimizde süt mayalama ısısına ulaşmış demektir. Bir kaseye mayayı ( daha önceden yapılan yoğurt) alarak içine bir kaşık kaynatıp soğuttuğumuz sütten ve şekeri ilave ediyoruz. Karıştırarak şekerinin erimesini sağlıyoruz.

 

Sütü minik kavanozlara koyarak mayalarsak bebeğimize yedirirken tek seferlik pratik ve kullanışlı olur. Sütü mayalama için kullanacağımız kaba alıyoruz ayrı bir kase de hazırladığımız mayayı 3 ayrı köşeden yavaşça ilave ediyoruz ve tahta mutfak kaşığı yardımıyla kasenin dibinde dalgalar yaparak karıştırıyoruz fakat bu işlemi yavaşça yapıyoruz. Kasemizi fırının içine koyup fırının kapağını kapatıyoruz ve mayalanmasını bekliyoruz.

 

Bu işlemi eğer akşam saatin de yaparsak sabaha kadar mayalanmış olur. Fakat gün içerisinde yapacak olursak 5-6 saat yeterli olacaktır. Mayalandıktan sonra buzdolabında biraz bekletmek yoğurdun kıvamı için katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56