• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayak bakımı ve sağlığı genel vücut dengesinin korunması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayaklar tüm gün vücudun bütün yükünü çekerler ve herhangi bir sorun yaşanması halinde yaşatacağı sıkıntı tüm yaşam kalitesini etkiler. Bu sebepler göz ününe alındığında ayak bakımlarımızı aksatmakla aslında ne kadar büyük bir hata yaptığımız anlaşılmaktadır. Bunla birlikte ayak bakımı nasıl yapılmalı […]

Ayak bakımı ve sağlığı genel vücut dengesinin korunması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayaklar tüm gün vücudun bütün yükünü çekerler ve herhangi bir sorun yaşanması halinde yaşatacağı sıkıntı tüm yaşam kalitesini etkiler. Bu sebepler göz ününe alındığında ayak bakımlarımızı aksatmakla aslında ne kadar büyük bir hata yaptığımız anlaşılmaktadır. Bunla birlikte ayak bakımı nasıl yapılmalı sorusuna verilecek cevabın değeri de artmaktadır.

Ayak bakımı sadece yaz aylarında değil kışı döneminde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle kış dönemlerinde tüm gün boyunca ayakkabı içinde kalan ve hava alamayan ayaklarda mantar ya da nasır türünde sorunlar oluşmaya başlayabilir. Ayak bakımlarınızı belirli aralıklarda ayak sağlığı ve bakımı merkezlerine ve ya kuaförlere giderek yaptırabilirsiniz. Evde doğru şekilde yapılmayan pedikürler ayak sağlığını daha çok tehdit edebileceği için dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayrıca bakım için gidilen yerlerde uygulamayı yapan kişilerin de işinde profesyonel olmasına özen gösterilmelidir.

Ayaklarımızın sağlığını korumak için yapmamız ve dikkat etmeniz gerekli olan esas hususlar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse şunları söylemek mümkündür.

Ayak Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlk dikkat edilmesi gereken konu her gün aynı ayakkabının giyilmemesidir. Ayakkabılar gün içinde içeriğinde bakteri oluşturduğu için uzun süre kullanılması bakterilerin ayağa geçmesine neden olur. Ayrıca bu ayakkabıların ömrü içinde yanlış bir uygulamadır. Bunun yanında ayağa dar ya da büyük gelen ayakkabılar da kullanılmamalıdır.
 • Ayakkabı seçiminde ayak yapınızın önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayağın tabanına ve parmak yapısına uygun olacak ayakkabılar seçilirse nasır ya da batıkların oluşması engellenmiş olur.
 • Günümüzde son dönemlerde ayakkabı markalarının plastik ayakkabı ve ya yağmur çizmeleri karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz ürünlerin ayakların hava almasını tam anlamıyla engellemesi nedeniyle kullanılması çok sağlıksızdır. Bu tarz ürünlerden uzak durulması önemlidir.
 • Ayaklar her gün mutlaka yıkanmalıdır. Yıkana ayakların ıslak bırakılmayıp kurulanması ve neminin korunması için nemlendirici ya da bakım yağlarının kullanılması önemlidir. Ayrıca banyoya girildiğinde ayaklardaki ölü deriler temizlenmelidir. Ölü derilerin temizlenmesi için topuk taşlarının kullanılması uygun görülür.
 • Ayak kokusunun önlenmesi içinde giyilmedi zaman ayakkabıların içine ya da kutulara karbonat konulması, ayaklar yıkanırken de güzel kokulu yağların yıkama suyuna katılması önerilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56