• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Anne sütüne veda zamanı

Anne sütüne veda zamanı

Hamilelik, doğum ve sonrasında emzirmek zaman su gibi aktı, sıra çocuğunuzu sütten kesme vaktine geldi. Çocuklara ve annelerin yaklaşımlarına göre değişiklikler gösteriyor olsa da bebeğinizle iş birliği yaptığınızda anne sütüne veda zamanı sorunsuz bir şekilde aşılabilir. Bu konuda annelik sezgilerinize güvenmeniz son derece yerinde olacaktır. Anne ve bebekler için anne sütüne veda zamanı emmenin bebekler […]

Hamilelik, doğum ve sonrasında emzirmek zaman su gibi aktı, sıra çocuğunuzu sütten kesme vaktine geldi. Çocuklara ve annelerin yaklaşımlarına göre değişiklikler gösteriyor olsa da bebeğinizle iş birliği yaptığınızda anne sütüne veda zamanı sorunsuz bir şekilde aşılabilir. Bu konuda annelik sezgilerinize güvenmeniz son derece yerinde olacaktır.

Anne ve bebekler için anne sütüne veda zamanı emmenin bebekler için sadece karın doyurmak anlamına gelmemesi nedeniyle zor olabiliyor. Ayrılıkların sancılı olması nedeniyle anneler tarafından sürekli erteleniyor olsa da anne sütüne veda zamanı hem anne hem de bebek için yeni ve özgür zamanların başlangıcıdır.

Emzirmek ne zaman bırakılmalı sorusunun ne yazık ki doğru bir cevabı yok. Bu bebeğe ve anneye göre değişiklikler gösteriyor. Fakat özellikle bebeği için ne kadar emerse o kadar iyi düşüncesine sahip olan anneler 2 yıl gibi bir süre içerisinde çevreden eleştiriler almaya başlayacaklardır. Çevrenizdekilerin emme sürecini uzatmanız sonrasında çocuğun size bağımlı olacağı konusunda eleştiriler yöneltmesi halinde son yıllarda yapılan araştırmalarda emme süresiyle anneye olan bağımlılığın alakalı olmadığının ortaya çıktığını söyleyebilirsiniz.

Anne sütüne veda için zaman belirlenmesi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi nasıl olacağı da değişkenlikler göstermektedir. Azaltılarak bıraktırılması gerektiğini düşünenler kadar bir anda kesilmesinin daha doğru olacağını düşünenler de var. Çevrenizdeki görüşleri aklınıza kaydederek annelik sezgilerinize göre hareket etmeniz doğru olacaktır. Bu konuda başarı hem bebeğin hem sizin anne sütüne veda için hazır olmanızla sağlanabilir. Sürecin özenle planlanması bebeğinizde ilk ayrılık hatırası olacak olması nedeniyle önemlidir. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin yumuşak süreç yumuşak bir şekilde geçilmelidir.

Anne sütünü kesmek

Anne sütünü kesmek için kararsız kalmanız halinde bebeğinizin veriyor olduğu sinyalleri dikkate almalısınız.

 • Anne bebeğe meme vermesi halinde bebek kayıtsız kalıyorsa
 • Bebek gece emmek için sürekli uyanıyorsa
 • Emsallerine göre kilo alımının azalmış olması durumunda
 • Anne sütünün haricinde farklı ek gıdalar almayı reddediyorsa

Doktorunuza danışarak anne sütüne veda zamanı geldiğine kanaat getirerek bu yönde hareket edebilirsiniz.

Her bebeğin en doğal hakkı olan anne sütüyle beslenmek özellikle doğum sonrasında ilk altı ay bebeklerin tüm besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Altıncı aydan itibaren ek gıdaların devreye girmesiyle devam eden anne sütü tüketimi 2 yaşına kadar devam edebilir. Uzmanlara göre 2 yaşından sonra anne sütü tüketmeye devam edilmesinin bebeklere tıbbi bir faydasının olmamasının yanında psikolojik olarak zararlı dahi olabiliyor. Bebek anneyi emzik gibi kullanmaya başladıysa, geceleri sık uyanıp emme ihtiyacı duyuyorsa bunların yanında ek gıda alımında herhangi bir problem yoksa 18 – 24 ay aralığı anne sütüne veda için ideal zaman dilimidir. Fakat bebeğin kendiliğinden anne sütünü bırakmaması halinde 24. aya kadar devam edilmesi idealdir. 2 yaşına kadar anne sütü katkılı beslenen çocuklarla daha kısa süre anne sütü tüketmiş olan çocukların karşılaştırılmasında 2 yaşına kadar kullananların duygusal zekâ ve IQ değerleri bakımından daha ileri düzeyde oldukları ortaya çıkmıştır.

Bir takım uzmanlara göre ise bebeğin anne sütüyle en az 24 ay beslenmesi gerekliliği tavsiye ediliyor. Bu uzmanlar bebek ve annenin istekli olması durumunda 24 ay sonrasında da emzirmeye devam edilebileceği yönünde görüş belirtmektedir. Bebeğin içinde bulunduğu aya göre anne sütünün içeriğinde değişiklikler oluşmaktadır. Minimum 24 ay emzirme olması taraftarı olan uzmanlar işte bu nedenle bebeklerin anne sütünün faydalarını sürekli olarak göreceklerini savunmaktadır. Uzmanlara göre anne sütüne veda zamanını belirleyecek olan bebeğin tutumu değil annenin kararıdır. Anne bebeğinin sütten kesilme vaktinin geldiğini önce kendisi kabullenmelidir. Annenin sütü kesmeye karar verdiği dönemde bebeğin diş çıkarma dönemiyse, aktif bir enfeksiyon hastalığı geçiriyorsa veda ertelenebilir.

Anne sütüne veda için acele etmeyin

Uzmanlar emzirmenin anneyi bebeğe, bebeği ise anneye muhteşem bir şekilde bağladığını savunmaktadır. Bu nedenle anne sütüne veda süreci oldukça hassas bir dönemdir. Planlanmalı, üzerinde uzun süre düşünülmeli ve bu süreçte anneye baba tarafından destek verilmelidir. Anne sütüne veda için karar alınırken bebeğin tuvalet alışkanlığı kazanacağı dönem, bakıcı değişiklikleri, genel sağlık durumu ve atak haftası gibi detaylar göz önüne alınmalıdır.

Anne sütüne veda edilmesi sürecinde olduğunuza göre bebeğinizle konuşabiliyorsunuz demektir. Sütün kesileceğine karar verdiğinizde sen büyüdün gibi soyut cümlelerle onu ikna etmek yerine somut nedenler sunulabilir. Meme kokusunun değiştirilmesi, tadının değiştirilmesi, meme başının görüntüsünün değiştirilmesi gibi durumlar sağlanarak bebeğin kendiliğinden sütü reddetmesi sağlanabilir. Meme başına ekşi, acı ya da renk değişikliği yapacak gıdalar sürmeniz bebeğin bir süre sonra emmeyi reddetmesine olanak sağlayacaktır. Anne sütüne veda konusunda danıştığımız uzmanlardan bir kısmı ise emzirmenin yavaş yavaş azaltılmasının yararlı olduğunu, bebeği tiksindirmek amacıyla gerçekleştirilen bant yapıştırma, boyama ve korkutma amaçlı hareketlerle onu aniden emmeden uzaklaştırmayı önermiyor. Gerçekleştirilen bu uygulamalar bebeklerde anneye güvenin sarsılması, hayal kırıklığı, korku ve şaşkınlık gibi durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bebekler annelerinin kucağında iken kendilerini güvende hissederler. Bebeğin anneye olan güven hissinin sarsılmaması için emzirme döneminde olduğu kadar anne sütüne veda sürecinde de ilgilenilmesi gerekmektedir. Bebek bu sayede emmeyi bıraktığında anneden kopacağı hissinden sıyrılmış olmaktadır. Emzirmeyi bıraktığınızda beslenmesi bir süre daha anne kucağında devam etmelidir. Bu sayede tensel bağ devam edecektir. Emmenin bırakılması sürecinde emme bebeğin sevdiği başka bir şeyle doldurulmalıdır. Şarkı söyleme, kitap okuma, oyun oynama, bol kucaklaşma ve babayla aktiviteler uzmanlar tarafından önerilenler arasında yer almaktadır. Annenin sürekli gülümseyen bir ifadeyle bebeğe karı ben senin yanındayım mesajı vermesi bebek psikolojisi açısından son derece önemlidir.

Anne sütüne veda konusunda kararlı olun

Bebeğinizi sütten kesme kararı almanız durumunda sonradan net ve tutarlı davranmanız gerekiyor. Net ve tutarlı davranmak sürecin gereğinden fazla uzamaması ve farklı problemlerin ortaya çıkmaması açısından önemlidir. Anne kendi dahi sürecin sonuçlarından emin değilse haliyle çocuğun güveni sarsılacaktır. Bebeğin tepkilerini ve duygularını dikkatle analiz etmeniz kişiden kişiye farklılık gösteren sürecin sorunsuz geçmesi açısından önemlidir. Anne sütüne veda etmeye karar verilen ilk gün muhtemelen hem sizin hem bebeğiniz için tahmininizden zor geçecektir. Aklınızdan emmeyi bırakmayan hiç bir çocuk olmadığını çıkarmadan sakinleşmeye çalışın ve ilk iki gün zorlu olsa da sonrasında bebek durumu kabullenecektir. Bu sürece gelindiğinde bebek teklif edilse dahi emmeyi reddeden bir pozisyonda olacaktır. Sütten kesmeye karar verilip bebek emmeden 1 – 2 gün uzaklaştırıldıktan sonra tekrar emzirmeye dönmek oldukça yanlıştır. Sütten kesme sürecinde bebeklerin bağışıklık sistemlerinde bazı değişiklikler görülebileceği için özellikle anne sütü yeni kesilmiş bebeklerin kalabalık ortamlarda bulundurulmaması tavsiye edilmektedir.

Anne sütünü azaltarak kesmek

 • Anne sütünü azaltarak kesmek için gündüzleri bir emzirme atlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu durum öğle veya ikindi öğünlerinde ek gıda kullanımının ardından anne sütü verilmemesi şeklinde sağlanabilir.
 • Emzirme sürelerini kademeli olarak kısaltabilirsiniz.
 • Emmeyi unutturmak için ertelemek adına farklı şeylere dikkatini çekebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56