• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne Ruh Sağlığı Yetiştirmede Ne Kadar Önemlidir?

Anne Ruh Sağlığı Yetiştirmede Ne Kadar Önemlidir?

Anne Ruh Sağlığı Yetiştirmede Ne Kadar Önemlidir?   Anne çocukları için her türlü fedakârlık ve özveride bulunan, her durumda güçlü ve serin kalmayı başarabilen kutsal bir varlıktır. Her kadın gerçek anlamda anneliği yaşayamamaktadır. Buna nedenler arasında; toplum dayatmaları, aynı evin içerisinde birkaç aile yaşamak, iş hayatı, gelecek kaygısı ve eşi tarafından kabul görmemek yatmaktadır.   […]

Anne Ruh Sağlığı Yetiştirmede Ne Kadar Önemlidir?

 

Anne çocukları için her türlü fedakârlık ve özveride bulunan, her durumda güçlü ve serin kalmayı başarabilen kutsal bir varlıktır. Her kadın gerçek anlamda anneliği yaşayamamaktadır. Buna nedenler arasında; toplum dayatmaları, aynı evin içerisinde birkaç aile yaşamak, iş hayatı, gelecek kaygısı ve eşi tarafından kabul görmemek yatmaktadır.

 

           Anne ruh sağlığı yetiştirmede ne kadar önemlidir? Annenin ruh sağlığı nasılsa aile içindeki diğer bireylere özellikle çocuklara çok yansımaktadır. Çocuk annenin aynasıdır. Çocuklar ebeveynlerinden gördükleri davranışları kopyalayarak, yaşadıkları olaylar karşısında nasıl davranması gerektiğini öğrenirler. Annenin iş yükü fazla ise hem çalışıp hem de evin sorumluluğunu alıyorsa bu durumda çocuklara ayıracak zaman ya hiç kalmamakta ya da yorgunluktan çocuklarla vakit geçirememektedir. Bu yorgunluk ve stres birikip zamanla sinirli bir yapıya dönüşmeye neden olmaktadır. Bu durumdaki kişi kendini yetersiz ve ilgisiz anne olarak görerek ruh halinin bozulmasına ve çocuklarına da kötü davranmasına yol açmaktadır. Annenin her zaman kendine ayırabileceği bir vakit yaratması ruh sağlığı için çok önemlidir. Bu vakitte tamamen kendiyle ilgili bir vakit olmalıdır. Boş boş oturmak hiç bir şey düşünmeden dinlenmekte iyi gelecektir. Böyle zamanlar yaratmak hem anne hem de çocuklar için pozitif anlamda katkı sağlayacaktır.

 

Çocuk yetiştirmede anne mutluysa çocukta mutludur. Mutlu çocuklar demek gelecekte pozitif düşünen, özgüvenli, merhametli ve problem çözebilen yetişkinler demektir. Ev içinde sürekli bağıran, asık suratlı bir anne çocuğuna mutsuzluktan başka bir şey veremez. Böyle yetişen bir ortamdaki çocuğun önüne en sevdiği oyuncakta konulsa 5 dk. Sonra sıkılan, hiçbir şeyden mutlu olmayan, sinirli, bağıran ve özgüvensiz çocuklar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda yetişmiş çocuklar sosyalleşme ve arkadaşlık kurmada da sıkıntı yaşamaktadır. Çünkü baskı altında olmanın getirdiği nerde nasıl davranacağını bilememe durumuyla başa çıkamamaktadırlar. Çocuklar çiçek gibi narin varlıklardır. Tek beklentileri koşulsuz sevgi ve ilgidir. Bu sayede benlikleri ve kişilikleri gelişecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56