• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Afazi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Afazi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Afazi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?   Afazi hastalığı, kişide konuşma yeteneğini bozan ve böylece iletişim bozukluğuna yol açan bir durumdur. Afazi hastalığına sahip kişiler kendisini ifade edemez ve aynı zamanda anlama yetenekleri de etkilenir. Genellikle bir inme ile hiç bir şey yokken bir anda ortaya çıkar. Bunun yanında çok nadirde olsa bir kafa travması, beyindeki […]

Afazi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

 

Afazi hastalığı, kişide konuşma yeteneğini bozan ve böylece iletişim bozukluğuna yol açan bir durumdur. Afazi hastalığına sahip kişiler kendisini ifade edemez ve aynı zamanda anlama yetenekleri de etkilenir. Genellikle bir inme ile hiç bir şey yokken bir anda ortaya çıkar. Bunun yanında çok nadirde olsa bir kafa travması, beyindeki bir tümör veya beynin yapısını bozan bir sebepten dolayı da gerçekleşebilir.

 

Bu hastalığın kişiyi ne kadar etkilediği ise tamamen beyindeki hasara bağlıdır. Öncelikle beyindeki bu hasar düzeltilmelidir. Ancak bu olumlu tedaviden sonra kişinin tekrar dil becerileni geliştirmesi ve iletişimde yardımcı olacak alternatif yollar üretmesi gerekmektedir. Peki, Afazi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

 

 Afazi Hastalığının Belirtileri

 

Kişi bu hastalığa yakalandığını kendisinin anlaması biraz zordur. Bu yüzden daha çok çevresinde ki kişiler tarafından fark edilir. Afazi hastalığı belirtileri çok net bir şekilde görülebilir. Bunlar;

 

Genelde eksik cümleler veya anlamsız cümleler kurarlar, kurdukları kelimeler anlaşılamayabilir, iletişim kurmakta güçlük çekerler ve karşı tarafı anlayamazlar. Tabi bunlar beyin hasarına göre değişmektedir. Örneğin bir afazi hastası çok net bir şekilde konuşabilirken iletişim kurduğu kişinin söylediklerini anlayamayabilir.

 

Bir başka afazi hastası ise başkalarını anlıyorken kendisi cümle kuramaz. Afazi hastalığının en çok karşılaşılan sebebi beyindeki kan damarlarında felç sonrası tıkanmadır. Kan akışında meydana gelen bozulmalar beyin hücrelerinin ölümüne ya da beyinde hasara yol açar. Bu hasar özellikle dil işlevlerinin bulunduğu bölümde ise kişi ciddi anlamda iletişim kuramaz hale gelir.

 

Kimi zaman da geçici afazi atakları yaşanabilir. Buna migren ya da nöbet gibi hastalıklar neden olabilir. Bu tarz atakları yaşayan kişinin gelecekte inme yaşama riski de oldukça fazladır. İnme yaşama riski olan kişinin de her zaman afazi hastalığına yakalanma durumu söz konusudur. Bu yüzden zaman zaman bu tarz ataklar geçiren kişinin acilen hekime başvurması gerekir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Bende de bu hastalıktan var sanırım ama beyinde bişe yok yani konuşmuyorum cümle kuramıyirum heyecanlanıyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56