• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet Olunca Neden Kasıklarımız Ağrır?

Adet Olunca Neden Kasıklarımız Ağrır?

  Adet olunca neden kasıklarımız ağrır?   Adet: Kadınlarda ortalama 27-28 günde bir görülen, yumurtalıklarda meydana gelen yumurtlama sonucu oluşan kanamalardır. 4 ile 7 gün arasında sürer. Bazı kadınlar bu dönemde çok şiddetli bir şekilde ağrı yaşarken bazılarında bu ağrılar hiç görülmez.   Birçok kadının korkulu rüyası olan bu adet sancıları kişilerin psikolojisine, genetik yapısına […]

 

Adet olunca neden kasıklarımız ağrır?

 

Adet: Kadınlarda ortalama 27-28 günde bir görülen, yumurtalıklarda meydana gelen yumurtlama sonucu oluşan kanamalardır. 4 ile 7 gün arasında sürer. Bazı kadınlar bu dönemde çok şiddetli bir şekilde ağrı yaşarken bazılarında bu ağrılar hiç görülmez.

 

Birçok kadının korkulu rüyası olan bu adet sancıları kişilerin psikolojisine, genetik yapısına ve vücut yapısına göre farklılık gösterir.

 

Adet kanaması dolayısı ile oluşan bu kasık ağrıları ve sancılar tıp dilinde dismenore olarak adlandırılır. Bu ağrılar ve sancılar genellikle adet başlamadan birkaç gün önce başlar ve özellikle adetin ilk günü çok şiddetli olur. En çok 2 ila 4 gün arasında sürer. Adet dönemi, kadınlarda kasık ağrıları gibi aynı zamanda bulantı, kabızlık veya ishal gibi sorunlara da yol açmaktadır.

 

Regl döneminde rahmin içinde salgılanan prostaglandin adı verilen madde sinir uçlarını uyarır bu da ağrı hissine neden olur. Rahmin içindeki bu salgılar kusma veya bulantıya da neden olmaktadır. Bazı durumlarda rahimdeki kanın dışarı atılırken geçtiği kanallar normale göre daha dar olur ve bu durumda kan kolay hareket edemez ve rahim kasılarak bu kanı dışarıya atmaya çalışır. Bu durumda ağrı ve kasık sancıları oluşur.

 

 Regl döneminde ki kasık ağrılarının başlıca nedenleri;

 

Şiddetli rahim kasılmaları

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiral

Rahim ağzı girişinin enfeksiyonel nedenlerle daralmış olması

Yumurtalıkta oluşan kistler

Genetik faktörler(anne sancılı bir dönem geçiriyorsa kızı içinde bu sancılar muhtemeldir.)

Soğuk algınlığı(ayakların üşütülmesi)

Pelvik iltihabi hastalıklar

Rahim içindeki tümörler

Uterus pozisyonundaki anormalliklerdir.

 

​​​           Regl dönemlerinde olan bu kasık ağrıları, sancılar ve oluşabilecek rahatsızlıklar artarsa ve hayatı olumsuz yönde etkilemeye başlarsa bu durumda kişi bunu ihmal etmemeli sorumlu davranmalı ve en kısa sürede hastanelerin jinekoloji bölümüne başvurmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi - Kadın Gündemi: […] Kulak Çınlaması Nedenleri , Tedavisi Ve Hikayesi […]
2017-04-22 15:59:03
2017-03-03 17:37:27
2017-02-22 09:52:56